Uchwała  Nr XXIII/128/13
Rady Powiatu w Świdwinie
z dnia 28 marca 2013 roku
 
w sprawie założenia publicznej placówki oświatowej o nazwie:
 „Ośrodek  Rewalidacyjno - Wychowawczy w Świdwinie” 
oraz utworzenia „Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu”.


Na podstawie art.12 pkt 8 lit. i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art.58 ust.1 i ust.6, art.62 ust.1 i ust.3 w zw. z art. 5c. pkt 1  ustawy z dnia 7 września 1991 r. systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),  Rada Powiatu w Świdwinie uchwala, co następuje:

§ 1.

1. Z dniem 1 września 2013 roku  zakłada się  publiczną placówkę oświatową o nazwie: 
    „Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Świdwinie”, z siedzibą w Świdwinie, przy ulicy
    Szczecińskiej 87.
2. Akt założycielski Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Świdwinie stanowi załącznik
    nr 1 do uchwały.
3. Ośrodkowi Rewalidacyjno-Wychowawczemu w Świdwinie nadaje się pierwszy statut                      
    w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do uchwały.

§ 2.

1. Z dniem 1 września 2013 r. tworzy się „Zespół Placówek Specjalnych w Sławoborzu”                        
    z siedzibą w Sławoborzu przy ulicy Lepińskiej 3, zwany dalej „Zespołem”, w skład którego 
    wchodzą:
    1)  „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sławoborzu”,
    2)  „Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Świdwinie”,.
2. Dyrektor „Zespołu”, jest dyrektorem placówek wchodzących w jego skład.
3. Akt założycielski Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu stanowi załącznik nr 3 do
    uchwały.
4. Zespołowi Placówek Specjalnych w Sławoborzu nadaje się pierwszy statut w brzmieniu          
    określonym w załączniku nr 4 do uchwały.

§ 3.
Mienie, należności i zobowiązania „Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego                               w Sławoborzu” przejmuje z dniem 1 września 2013 r. „Zespół Placówek Specjalnych                                   w Sławoborzu”.
§ 4.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Świdwinie.

§ 5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na portalu internetowym Starostwa Powiatowego w Świdwinie.


U Z A S A D N I E N I E


Tworzony Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Świdwinie, ma za zadanie zapewnić dzieciom i młodzieży z głębokim upośledzeniem umysłowym, a także z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym z niepełnosprawnościami sprzężonymi wspomaganie                          w rozwoju, realizację rocznego obowiązku przedszkolnego, obowiązku  szkolnego,  obowiązku nauki oraz  realizację   indywidualnego   programu  edukacyjno-terapeutycznego.
Na terenie Powiatu Świdwińskiego brak jest tego rodzaju placówki oświatowej dla dzieci,                       i młodzieży gdzie w wyższym stopniu upośledzenia umysłowego występuje również niepełnosprawność ruchowa, niewidzenie, głuchota, autyzm.
Zajęcia organizowane indywidualnie lub zespołowo będą dostosowane do potrzeb uczniów  w zakresie specjalistycznej terapii psychologicznej, rewalidacji ruchowej i rekreacji                             przez 8-10 godzin dziennie. Dotychczas zorganizowane formy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych:  indywidualnych w wymiarze 10 godzin tygodniowo oraz grupowych                      w wymiarze 20 godzin tygodniowo,  znacznie utrudniają  pracę zawodową rodzicom lub wręcz ją uniemożliwiają.
Biorąc pod uwagę warunki lokalowe,  możliwości  zabezpieczenia  finansowego tego zadania, przede wszystkim zaś aspekt społeczny, utworzenie placówki o takim charakterze jest zasadne.
Powstały Ośrodek Rewalidacyjno Wychowawczy oraz istniejący Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, zostają włączone na mocy przedmiotowej uchwały w strukturę nowo utworzonego „Zespołu”. Dyrektor „Zespołu” powołany w drodze konkursu, będzie miał możliwość kierowania działalnością obu placówek, co uczyni zarządzanie bardziej racjonalnym pod względem administracyjnym  i finansowym, a także zapewni  przejrzysty system nadzoru pedagogicznego.
Zgodnie z art.62 ust.3 ustawy o systemie oświaty akt założycielski Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu został zaopiniowany, przez radę pedagogiczną   łączonych placówek.


 Sporządził: B. Kaczmarczyk