Zadania Wydziału Zarządzania Kryzysowego
Wydział Zarządzania Kryzysowego (ZK)
Naczelnik: Rafał Drwal
Pracownik: Małgorzata Gemza
Do zadań realizowanych przez Wydział Zarzadzania Kryzysowego należy:
1) W zakresie zarządzania kryzysowego / ochrony ludności / obrony cywilnej:
- Organizacja Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniającego Staroście Świdwińskiemu ciągłość procesu decyzyjnego w sytuacji kryzysowej.
- Współpraca z samorządami gminnymi oraz powiatowymi strażami, inspektoratami i służbami w zakresie tworzenia baz danych, gromadzenia informacji o zagrożeniach, ich monitorowania, analizowania i prognozowania rozwoju, zapobieganie występowania zagrożeń, reagowanie i usuwanie skutków zagrożeń na terenie powiatu.
- Dokonywania oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz wykonywania czynności związanych z ogłoszeniem lub odwołaniem przez Starostę Świdwińskiego pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatu.
- Przygotowanie analiz, bazy danych, zarządzeń, poleceń, decyzji oraz koordynowanie
i realizacja działań dla celów kierowania przez Starostę działaniami podczas wystąpienia stanu klęski żywiołowej na terenie powiatu. - Przygotowanie analiz, bazy danych, zarządzeń, poleceń, decyzji oraz koordynowanie
i realizacja działań dla celów kierowania przez Starostę realizacją zadań obrony cywilnej podczas wprowadzenia stanu wojennego. - Realizowania zadań z zakresu planowania cywilnego, w tym: opracowywanie i aktualizowanie „Powiatowego Planu Zarządzania Kryzysowego”, „Powiatowego planu dystrybucji i wydawania preparatów ze stabilnym jodem w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego”, „Powiatowego planu operacyjnego ochrony przed powodzią”, „Powiatowego planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych”.
- Przygotowywanie, na podstawie analizy zagrożeń w poszczególnych gminach, wytycznych Starosty Świdwińskiego do gminnych planów zarządzania kryzysowego,
- Przygotowanie i zapewnienie działania na obszarze powiatu Systemu Wykrywania
i Alarmowania, Systemu Wczesnego Ostrzegania. - Kierowanie, koordynowanie, nadzorowanie i organizowanie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na terenie powiatu.
- Dokonywanie oceny stanu przygotowania zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na obszarze powiatu.
- Współpraca z organami i podmiotami ochrony ludności w zakresie współdziałania
w realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej. - Planowanie oraz organizowanie szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
- Obsługa kancelaryjna Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
- Realizacja innych zadań wynikających z art. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym; art. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej; art. 17 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, aktów wykonawczych do nich oraz innych aktów prawnych.
2) W zakresie spraw obronnych:
- Tworzenia warunków organizacyjnych i technicznych planowania i realizacji zadań obronnych wykonywanych w powiecie.
- Koordynowanie planowania i realizacji oraz synchronizacja działań obronnych podejmowanych na terenie powiatu przez podległe i nadzorowane jednostki organizacyjne, wójtów, burmistrzów, organizacje pozarządowe.
- Opracowywania i aktualizowania „Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu w Warunkach Zewnętrznego Zagrożenia Bezpieczeństwa Państwa i Wojny”.
- Opracowywanie „Planu udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa”,
- Organizowanie systemu stałych dyżurów w powiecie.
- Prowadzenia spraw związanych z przygotowaniem stanowisk kierowania.
- Prowadzenia spraw wynikających z obowiązków państwa-gospodarza (HNS).
- Planowanie i nakładanie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych oraz włączeń
od pełnienia czynnej służby wojskowej. - Przygotowanie i koordynowanie przedsięwzięć związanych z przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej.
- Przygotowanie, na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, zarządzeń o przymusowym doprowadzeniu przez Policję powołanych do służby wojskowej, którzy nie stawili się na wezwanie do wskazanej jednostki wojskowej.
- Kontrola realizacji zadań obronnych przez jednostki organizacyjne Starostwa Powiatowego.
- Organizowanie i prowadzenie szkolenia obronnego, gier decyzyjnych, treningów, ćwiczeń.
- Realizacja innych zadań wynikających z Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, aktów wykonawczych do niej oraz innych aktów prawnych.
3) W zakresie logistyki:
- Prowadzenie Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego oraz Zasobów Ochrony Ludności, w tym: eksploatacja, konserwacja, rotacja sprzętu i materiałów będących
na wyposażeniu magazynów. - Organizacja zapasowej łączności radiotelefonicznej na terenie powiatu świdwińskiego.
Informacje
Liczba wyświetleń: 586
Źródło informacji: Andrzej Sokołowski
Data źródła: 2008-04-21 19:18
Historia zmian
2025-07-14 07:21 Edycja zawartości - Andrzej Sokołowski