Uchwała Nr 123/267/18
Zarządu Powiatu Świdwińskiego
z dnia 22 maja 2018 r.

w sprawie procedury kontroli organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych, działających na terenie Powiatu Świdwińskiego




Na podstawie art. 38b ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie     pieczy zastępczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 697 z późn. zm.) oraz art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca             1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1868), uchwala się co następuje:


§ 1. Uchwala się procedurę kontroli organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych, działających              na terenie Powiatu Świdwińskiego.

§ 2. 1. Kontrolę przeprowadza osoba upoważniona przez Zarząd Powiatu Świdwińskiego.
      2. Czynności kontrolne mogą być wykonywane w następujących formach:
1)    kontroli problemowej – obejmującej zagadnienia zgodnie z planem kontroli;
2)    kontroli doraźnej – obejmującej w szczególności zbadanie konkretnego przypadku, skargi lub niepokojących informacji;
3)    kontroli sprawdzającej – podejmowanej w celu sprawdzenia usunięcia nieprawidłowości                  i wykonania zaleceń pokontrolnych.
3. Plan kontroli problemowych na dany rok kalendarzowy, kontrolujący przedstawia Zarządowi  Powiatu w terminie do końca stycznia.

§ 3. Kontrolujący w ramach postępowania kontrolnego ma prawo do:
1)    uzyskania informacji i danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli;
2)    wstępu w ciągu doby, w tym w porze nocnej – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka do obiektów i pomieszczeń, w których jest sprawowana piecza zastępcza;
3)    przeprowadzenia oględzin obiektów i pomieszczeń, w których jest sprawowana piecza zastępcza;
4)    przeprowadzenia indywidualnych rozmów z dziećmi objętymi pieczą zastępczą, w tym zasięgania opinii dzieci z uwzględnieniem ich wieku, intelektualnych możliwości                    oraz stopnia dojrzałości poznawczej;
5)    uzyskania od sprawujących pieczę zastępczą informacji i wyjaśnień ustnych lub pisemnych            w zakresie prowadzonej kontroli.

§ 4. Kontroli w szczególności podlega:
1)    zapewnienie dziecku całodobowej opieki i wychowania, zaspokajanie niezbędnych potrzeb emocjonalnych, zdrowotnych, rozwojowych, bytowych i społecznych;
2)    umożliwianie dziecku kontaktu z rodzicami i bliskimi;
3)    podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny;
4)    zapewnienie dziecku dostępu do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;
5)    zapewnienie dziecku dostępu do świadczeń zdrowotnych;
6)    realizacja planu pomocy dziecku.

§ 5. 1. Z przeprowadzonej kontroli, bezpośrednio po jej zakończeniu kontrolujący sporządza protokół, w którym w sposób uporządkowany opisuje zakres i ustalenia kontroli.
2.  Protokół kontroli podpisuje kontrolujący i kontrolowany.
3. Kontrolowanemu przysługuje prawo wniesienia uwag do protokołu, w terminie siedmiu dni                  od jego podpisania.
4. Na podstawie ustaleń zawartych w protokole kontroli oraz rozpatrzeniu wniesionych uwag, kontrolujący wydaje w formie pisemnej zalecenia pokontrolne i określa termin ich wykonania.

§ 6. 1. Kontrolujący przedstawia Zarządowi Powiatu wyniki przeprowadzonych kontroli,                        ze szczególnym uwzględnieniem wydanych zaleceń i ich wykonania.
2. Terminy przedstawienia wyników przeprowadzonych kontroli:
1) do końca sierpnia za I półrocze danego roku;
2) do końca stycznia za II półrocze poprzedniego roku.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się osobie upoważnionej, o której mowa w § 2 ust. 1.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Sp. Roman Kozubek


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 38b ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, Zarząd Powiatu sprawuje kontrolę nad organizatorami rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinami zastępczymi, prowadzącymi rodzinne domy dziecka oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczymi, w związku z powyższym ustalenie procedury kontroli                          jest niezbędne.