Uchwała Nr VIII/41/24
Rady Powiatu Świdwińskiego
z dnia 19 grudnia 2024r.


w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia przez Powiat Świdwiński z Powiatem Drawskim i Powiatem Kołobrzeskim dotyczącego powierzenia Powiatowi Drawskiemu przez Powiat Świdwiński i Powiat Kołobrzeski organizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej w zakresie publicznego transportu zbiorowego

 

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 6, art. 5 ust. 2 i 3  art. 12 pkt 8a i art. 73 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107) oraz art. 7 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2778), uchwala się co następuje:

§ 1.
Wyraża się wolę zawarcia porozumienia, w wyniku którego Powiat Drawski przejmuje do prowadzenia od Powiatu Świdwińskiego i Powiatu Kołobrzeskiego zadania organizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej w zakresie publicznego transportu zbiorowego w przewozach pasażerskich na linii Złocieniec – Kołobrzeg przez Suliszewo, Drawsko Pomorskie, Łabędzie, Świdwin, Sławoborze.
§ 2.
Szczegółowe warunki realizacji powierzonych zadań, o których mowa w §1 zostaną określone w porozumieniu zawartym przez Powiat Świdwiński z Powiatem Drawskim i Powiatem Kołobrzeskim.
§ 3.  
Wykonanie uchwały powierza się  Zarządowi Powiatu Świdwińskiego.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 


                                                         UZASADNIENIE

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 2778) organizatorem publicznego transportu zbiorowego, właściwym ze względu na obszar działania lub zasięg przewozów jest powiat na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich, albo powiat któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między powiatami.     Ponadto zgodnie z art. 8 pkt 2 ww. ustawy, do zadań organizatora należy organizowanie publicznego transportu zbiorowego. 
    Dnia 18 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 402, ze zm.), która reguluje utworzenie i funkcjonowanie funduszu oraz zasady dofinansowania z jego środków organizatorów publicznego autobusowego transportu zbiorowego, którzy utworzą nowe linie autobusowe niebędące komunikacją miejską. 
    Celem ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest zapewnienie dostępności autobusowego, publicznego transportu zbiorowego dla obywateli z uwagi na niewystarczający poziom środków finansowych na realizację zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w powyższym zakresie. 
    Jednym z warunków uzyskania dopłaty ze środków Funduszu zgodnie z art. 22 powyższej ustawy do linii międzypowiatowych jest zawarcie porozumienia w zakresie powierzenia zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego, po uzyskaniu zgody właściwego organu stanowiącego.
    Powyższa uchwała dotyczy wyrażenia zgody na podpisanie porozumienia na lata 2025-2029.

Sporz. M. Popielewski