UCHWAŁA Nr XXVI/128/21
RADY POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO
z dnia 25 marca 2021 r.
 
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świdwińskiego




          Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 920) oraz z art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256) uchwala się, co następuje:

§ 1. Po rozpatrzeniu skargi na działalność Starosty Świdwińskiego złożonej przez
panią ……………………, Rada Powiatu uznaje skargę za bezzasadną.

§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Powiatu do zawiadomienia Skarżącej o sposobie załatwienia skargi.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem  podjęcia.





UZASADNIENIE




    Zgodnie z art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256) organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej Starosty Świdwińskiego jest Rada Powiatu.
    Dnia 19 lutego 2021 r. do Rady Powiatu Świdwińskiego wpłynęła skarga na naruszenie praworządności oraz nienależyte wykonywanie zadań przez pracowników Starostwa Powiatowego w Świdwinie, w toku prowadzonego postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem, z upoważnienia Pana Starosty, decyzji administracyjnych.

    Skargę na pracownika starostwa powiatowego należy traktować jako skargę na kierownika starostwa powiatowego, czyli starostę.

    Zgodnie z treścią art. 229 pkt 4 KPA organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności zarządu powiatu oraz starosty jest rada powiatu. W celu rozpatrzenia skarg powołana została zgodnie z treścią art. 16 a ustawy o samorządzie powiatowym Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

W związku z powyższym w dniu 19 lutego 2021 r. stosownie do swoich kompetencji wynikających z art. 14 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym, Przewodniczący Rady skierował do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przedmiotową skargę.

W dniu 22 lutego 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, na którym członkowie komisji zapoznali się z treścią skargi i w oparciu o  § 43 ust. 1 pkt. 2 Statutu Powiatu Świdwińskiego, postanowili zwrócić się do Starosty Świdwińskiego o:
1.    opis procedury postępowania w przypadku wydania decyzji administracyjnych zezwalających na usunięcie drzew rosnących na terenie nieruchomości, których właścicielem jest miasto Świdwin,
2.    kopię decyzji OŚ.6131.42.2020 z dn. 22 grudnia 2020 r. oraz decyzji  OŚ.6131.43.2020
z dn. 23 grudnia 2020 r  oraz dokumentów na podstawie, których je podjęto.
    W dniu 2 marca 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków
i Petycji, podczas którego było prowadzone postępowanie wyjaśniające w sprawie.
    Skarżąca została zawiadomiona o posiedzeniu komisji.
W ww. posiedzeniu udział wzięła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, która złożyła stosowne wyjaśnienia.
    Komisja po uzyskaniu wyjaśnień pracownika Starostwa oraz analizie zgromadzonych w toku postępowania dokumentów ustaliła, iż skarga jest bezzasadna, gdyż postępowanie zostało przeprowadzone w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy o ochronie przyrody
oraz zgodnie z procedurą wydawania decyzji zawartą w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego. Ze względu na to, iż drzewa wnioskowane do usunięcia zlokalizowane były w pasie drogowym dróg publicznych, wydanie decyzji poprzedzało uzgodnienie ich z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Wobec powyższego Rada Powiatu nie stwierdza naruszenia praworządności oraz nienależytego wykonywania zadań przez pracowników Starostwa.

    Mając powyższe na uwadze i rozpatrując skargę w zakresie swoich kompetencji, Rada Powiatu uznaje, że przeprowadzone postępowanie wyjaśniające pozwoliło na ustalenie, że w tych okolicznościach skarga na działalność jest bezzasadna.

    W przypadku, gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, zostanie uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowi skargę bez wskazania nowych okoliczności, to zgodnie z przepisem art. 239 § 1 k.p.a. organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją  w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego.


Sporz. M. Kozik