• list z głosowań z XXIII sesji
    279 KB

UCHWAŁA Nr XXIII/110/20
RADY POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO
z dnia 29 października 2020 r.
 
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świdwińskiego




          Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 920) oraz z art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256) uchwala się, co następuje:

§ 1. Po rozpatrzeniu skargi na działalność Starosty Świdwińskiego złożonej przez
pana .................................., Rada Powiatu uznaje skargę za bezzasadną.

§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Powiatu do zawiadomienia Skarżącego
o sposobie załatwienia skargi.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem  podjęcia.


UZASADNIENIE




    Zgodnie z art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ) organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej Starosty Świdwińskiego jest Rada Powiatu.
    Dnia 31 sierpnia 2020 r. do Rady Powiatu Świdwińskiego wpłynęła skarga na Starostwo Powiatowe na nieprawidłowe i bardzo przewlekłe załatwianie sprawy dotyczącej niewykonania decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Świdwinie z dnia 2 sierpnia 1964 r. dotyczącej wyłączenia z działki nr 59 domu mieszkalnego.

    Jako, że starostwo powiatowe jest jednostką organizacyjną powiatu zapewniającą prawidłowe wykonywanie powierzonych zarządowi powiatu i staroście kompetencji i nie jest organem, skargę złożoną na starostwo w niniejszej sprawie należy traktować jako skargę na starostę jako kierownika starostwa powiatowego.

    Zgodnie z treścią art. 229 pkt 4 KPA organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności zarządu powiatu oraz starosty jest rada powiatu. W celu rozpatrzenia skarg powołana została zgodnie z treścią art. 16 ustawy o samorządzie powiatowym Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

W związku z powyższym w dniu 31 sierpnia 2020 r. stosownie do swoich kompetencji wynikających z art. 14 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Przewodniczący Rady skierował do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przedmiotową skargę.

W dniu 3 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji,
na którym członkowie komisji zapoznali się z treścią skargi i w oparciu o  § 43 ust. 1 pkt. 2 Statutu Powiatu Świdwińskiego, postanowili zwrócić się do Starosty Świdwińskiego o:
1)    przedstawienie kompletu posiadanych w tej sprawie dokumentów, znajdujących się zarówno w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Świdwinie, jak też
w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świdwinie (w szczególności dokumentację związaną ze wspomnianą w skardze naradą, zwołaną przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Świdwinie, która odbyła się w dniu 16.06.2010 r., w której uczestniczyli wszyscy współwłaściciele  budynku zlokalizowanego na działce Nr 89 oraz pracownik Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego);
2)    informację z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami dotyczącą wypisu
z ewidencji gruntów działek wskazanych w skardze.
    W dniu 1 października 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków
i Petycji, podczas którego było prowadzone postępowanie wyjaśniające w sprawie.
    W ww. posiedzeniu udział wzięli Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego oraz Skarżący, którzy złożyli stosowne wyjaśnienia.
    Komisja po uzyskaniu wyjaśnień pracownika Starostwa, informacji od osoby Skarżącej  oraz analizie zgromadzonych w toku postępowania dokumentów ustaliła, iż skarga jest bezzasadna, gdyż regulacja stanu prawnego przedstawionego w skardze nie należy do uprawnień Starosty. Organem właściwym do rozstrzygania kwestii związanej z ustalenie prawa własności, w ocenie Rady Powiatu, jest sąd cywilny.
    Oznacza to, iż Starosta nie był uprawniony do działania w sprawie objętej skargą
a zatem nie można zarzucić, iż jego działania były nieprawidłowe bądź przewlekłe.


    Mając powyższe na uwadze i rozpatrując skargę w zakresie swoich kompetencji, Rada Powiatu uznaje, że przeprowadzone postępowanie wyjaśniające pozwoliło na ustalenie,
że w tych okolicznościach skarga na działalność jest bezzasadna.

    W przypadku, gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, zostanie uznana za bezzasadną
i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowi skargę bez wskazania nowych okoliczności, to zgodnie z przepisem art. 239 § 1 k.p.a. organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją                      w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego.