UCHWAŁA Nr XLI/195/22
RADY POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO
z dnia 29 września 2022 r.



w sprawie przyznania Wyróżnienia Honorowego
„Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”



    Na podstawie § 2 ust. 1 Regulaminu przyznawania Wyróżnienia Honorowego                 „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XL/214/10 Rady Powiatu w Świdwinie  z dnia 24 czerwca 2010 r. w sprawie ustanowienia Wyróżnienia Honorowego  „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” i Regulaminu jego przyznawania zmienionego Uchwałą Nr XVIII/97/12 z dnia 30 sierpnia 2012 r. o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”
i Regulaminu jego przyznawania, na wniosek Komisji opiniującej wnioski o przyznanie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” uchwala się, co następuje:

§1. Za zasługi na rzecz rozwoju Powiatu Świdwińskiego Rada Powiatu przyznaje   Wyróżnienie Honorowe „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu im. Jana Pawła II w Rzepczynie.

§2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świdwińskiego.

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.















U z a s a d n i e n i e

    W dniu 2 września 2022 r. wpłynął wniosek Wójta Gminy Brzeżno o nadanie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu im. Jana Pawła II w Rzepczynie.
         Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Jana Pawła II w Rzepczynie powstał
15 października 2007 roku w starym poniemieckim pałacu. Ośrodek prowadzony jest przez Inspektoriię Św. Wojciecha w Pile. Dyrektorem placówki od momentu powstania był
ks. Kazimierz Lewandowski, po jego śmierci funkcję tę pełnił ks. Ireneusz Śliwiński. a w chwili obecnej, od sierpnia 2015 dyrektorem placówki jest ks. Artur Dylewski SDB.
       Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie jest placówką wychowawczą
o charakterze resocjalizacyjnym. Ośrodek przeznaczony jest dla 84 wychowanków niedostosowanych społecznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
w wieku od 10 do 18 r.ż.. Młodzież pochodzi z rożnych regionów Polski, zwykle z rodzin niepełnych, ubogich, przemocowych, nieporadnych życiowo i społecznie, objętych wsparciem różnego rodzaju instytucji pomocowych. Aby zapewnić jak najlepsze warunki pracy oraz możliwości lepszego startu dla wychowanków, placówka dzięki staraniom dyrektora i kadry, ciągle podlega rozwojowi i modernizacji. Dzięki czemu w ostatnich latach udało się zapewnić możliwość realizacji nauki wszystkim uczniom, niezależnie od ograniczeń wynikających z niepełnosprawności i niedostosowania społecznego. Na bieżąco diagnozowane są problemy i potrzeby wychowawcze co skutkuje 100%  realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego. W szkole został utworzony Uczniowski Klub Sportowy, cieszący się wieloma sukcesami m.in. uzyskali czterokrotny tytuł mistrza polski młodzieżowych ośrodków wychowawczych w pływaniu, dwukrotnie zajęli II miejsce w mistrzostwach polski młodzieżowych ośrodków wychowawczych w piłce nożnej w Lwówku Śląskim. Uczniowie uczestniczą w licznych zawodach sportowych i wyjeżdżają na obozy trekkingowe. W ramach działań prozdrowotnych mają zajęcia dodatkowe na basenie, siłowni, hali sportowej oraz na Orliku.
Realizowane są w placówce cykliczne imprezy aktywizujące i integracyjne oraz programy własne np.: Dzień chłopaka, Dzień wspólnoty, Dzień walki z głodem, akcja 19 dni przeciw przemocy, Dzień życia.
Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne wychowanków, wyposażono gabinet profilaktyki w nowoczesny sprzęt diagnostyczny (EKG) oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia tj. AED, AMBU.
 W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rzepczynie zrodziła się inicjatywa pod hasłem ,,Warsztaty tacierzyńskie’’. Program ma na celu przygotowanie wychowanków do świadomego i pozytywnego rodzicielstwa poprzez realizację innowacyjnych warsztatów tacierzyńskich. Umożliwienie im zarówno zapoznania się z licznymi zagadnieniami związanymi ze zdrowym przebiegiem ciąży, pielęgnacją noworodka, jak i z tematami związanymi z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, antykoncepcją i seksualnością człowieka. Podejmowanie kwestii związanych z emocjami i budowaniem relacji, podnoszenie świadomości seksualnej i rodzicielskiej. Z każdym rokiem program jest rozwijany i wprowadzane są nowe elementy m.in. symulatory noworodków. W 2017 roku, podczas Kongresu w Goniądzu, program zdobył nagrodę dyrektorów Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Prometeusz” – jako innowacyjna metoda pracy wychowawczej. Zainteresował się tym również Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i umieścił pomysł tych warsztatów w swojej książce o innowacjach pedagogicznych.
W styczniu 2016 roku szkoła przystąpiła do konkursu w zakresie Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym i otrzymała dotacje w wysokości 13  183,00zł na realizacje zadania publicznego pt. ”Podniesienie, jakości oddziaływań profilaktycznych w MOW w Rzepczynie”. W roku 2017 otrzymali dotacje na działania w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, w ramach zadania publicznego „Ograniczenie zjawiska zażywania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież ze szkół i placówek z terenu gminy Brzeżno i Świdwina”.
 W roku 2018 pozyskano fundusze otrzymując dotację ze środków  Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w kwocie ok. 80 000 zł.
W roku szkolnym 2020/2021 wprowadzono program ,,Trening umiejętności społecznych’’ mający na celu wyposażenie wychowanków w podstawowe umiejętności społeczne.  
We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Świdwinie zorganizowano w Ośrodku Sympozjum Międzynarodowe ,,Świat bez przemocy’’. Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych tematyką resocjalizacji i pomocy nieletnim. Zwieńczeniem wydarzenia była publikacja książki pt. ,,Świat wobec przemocy. Sympozjum Międzynarodowe’’. W 2018r. w ramach udziału placówki w dwuletnim międzynarodowym projekcie „Youth in Need – SalesianAnswer” byli gospodarzami konferencji pt. „Ośrodki Wychowawcze – system prewencyjny a zapobieganie kryzysowi społecznemu”. Zorganizowana konferencja międzynarodowa zakończyła się sukcesem – jako organizatorzy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie uzyskał szereg pochwał i słów uznania. Ośrodek pokazał się z bardzo dobrej strony, jako organizator imprezy oraz kontynuator dziedzictwa ks. Jana Bosko. W ramach tego projektu pracownicy MOW uczestniczyli również w podobnych konferencjach poznając zasady pracy instytucji salezjańskich i funkcjonowania systemów resocjalizacyjnych w innych państwach Europy, tj. Irlandii, Niemiec, Słowenii, Belgii, Hiszpanii. Placówka stale współpracuje z nadleśnictwem Świdwin m.in. skorzystali z oferty programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, i Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Generalnych Lasów Państwowych ,, Leśna szkoła z klimatem”.
Weszli do Programu Laboratoria Przyszłości,  którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Od kilku lat biorą również udział w programie ,,Pajacyk", który przez cały rok szkolny  wspiera dożywianie uczniów z najuboższych rodzin. W ostatnich latach  w placówce zostało zrealizowanych wiele programów i projektów doposażających placówkę w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne np. Aktywna tablica, Program doposażenia pracowni geograficznej - Stacja meteorologiczna, pracowni biologicznej ,,Jak powstałem’’, a także pracowni fizyki– zestawy demonstracyjne do doświadczeń uczniowskich, projekt „Zacznij od nowa na drodze bez przemocy” - symulatory i modele noworodków firmy Realityworks.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie stanowi bardzo ważne ogniwo
w systemie edukacji. Często jest ostatnią szansą na uniknięcie zakładu poprawczego, a dla wielu nieletnich miejscem, gdzie uzyskują wsparcie, akceptację, możliwość uzupełnienia braków edukacyjnych oraz zdobycia umiejętności, a nawet kwalifikacji, zawodowych.
     Nadanie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi Dla Powiatu Świdwińskiego”  zdecydowanie będzie wyrazem zrozumienia jaką pełnią ważną i odpowiedzialną rolę
oraz docenienia działalności i osiągnięć ośrodka.
    Ustanowienie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”  
ma na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Powiatu Świdwińskiego.
    Nadanie Wyróżnienia jest wyrazem uznania dla wymienionych w uchwale osób,                  za ich działalność będącą szczególnym wkładem na niwie działalności społecznej, kulturalnej, i gospodarczej, przyczyniającym się do rozwoju Powiatu Świdwińskiego.
    Komisja opiniująca wnioski o przyznanie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” na posiedzeniu w dniu 6 września 2022 r. pozytywnie  zaopiniowała kandydaturę Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie przedstawionej do wyróżnienia, kierując projekt stosownej uchwały pod obrady sesji Rady Powiatu Świdwińskiego.

Sporządziła: Marta Kozik