Uchwała Nr XXVI/148/13
Rady Powiatu w Świdwinie
z dnia 30 lipca 2013 r.


w sprawie akceptacji Programu funkcjonalno-medycznego
Szpitala Polskiego Połczyn-Zdrój.


 Na podstawie art. 12 pkt 4 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013, poz. 595) uchwala się, co następuje:


§ 1.


 Akceptuje się Program Funkcjonalno-medyczny Szpitala Polskiego w Połczynie – Zdroju”, z dnia 11 lipca 2013 r., w brzmieniu stanowiącym załącznik do uchwały.


§ 2.

 Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Świdwinie, ze szczególnym uwzględnieniem dokonania zmiany umowy dzierżawy, zawartej dnia 29 stycznia 2010 r. pomiędzy Powiatem Świdwińskim, a „Szpitale Polskie” S.A. z siedzibą  w Katowicach.


§ 3.


 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


U Z A S A D N I E N I E


 „Szpitale Polskie” S.A. z siedzibą w Katowicach są podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz.217), wpisanym do księgi rejestrowej podmiotów leczniczych prowadzonych przez Wojewodę Śląskiego, pod numerem księgi rejestrowej 000000024404.
Rada Powiatu w Świdwinie uchwałą Nr XXXIV/176/09 z dnia 3 grudnia 2009 r.  w sprawie akceptacji wyników postępowania przetargowego na dzierżawę nieruchomości, będących własnością Powiatu Świdwińskiego oraz sprzętu medycznego i wyposażenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Połczynie-Zdroju na okres 30 lat wraz z przejęciem udzielania świadczeń zdrowotnych na terenie Powiatu Świdwińskiego, wybrała ofertę spółki „Szpitale Polskie” S.A. zobowiązującej się w ramach umowy do świadczenia usług medycznych  przez szpital w Połczynie-Zdroju, w zakresie odpowiadającym prowadzonemu profilowi świadczeń medycznych. W następstwie wykonania wymienionej uchwały Rady Powiatu, na podstawie umowy dzierżawy zawartej dnia 29 stycznia 2010 r. pomiędzy wymienioną wyżej Spółką jako dzierżawcą, a Powiatem Świdwińskim jako wydzierżawiającym, zorganizowany zespół składników majątkowych będących własnością Powiatu Świdwińskiego, wchodzący w skład publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej                w Połczynie - Zdroju, w następstwie likwidacji tego Zespołu, został oddany w dzierżawę „Szpitalom Polskim” S.A. jako pomiotowi leczniczemu gwarantującemu należyte udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz wykonanie remontów i inwestycji w celu dostosowania dzierżawionych składników majątkowych do wymagań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.
 Obecnie „Szpital Polski Połczyn-Zdrój” jest przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego „Szpitale Polskie” S.A. i jest drugim przedsiębiorstwem na terenie województwa zachodniopomorskiego, obok Drawskiego Centrum Specjalistycznego z siedzibą w Drawsku Pomorskim, należącym do wymienionej Spółki i przez tę Spółkę zarządzanych.
 Dnia 27 marca 2012 r. aneksem do umowy dzierżawy z dnia 29 stycznia 2010 r. zostały ustalone: „Program funkcjonalno-medyczny Szpitala Polskiego w Połczynie-Zdroju” z dnia 5 marca 2012 r. oraz „Kierunki rozwoju medycznego Szpitala Polskiego w Połczynie-Zdroju”, o treści ujętej w stosownych załącznikach do umowy. Integralną częścią wymienionego aneksu jest również „Harmonogram realizacji programu funkcjonalno-medycznego”. W istocie w wymienionym programie przedstawiony został uszczegółowiony plan przedsięwzięć spółki „Szpitale Polskie” S.A. mający na celu zapewnienie kontynuacji dotychczasowego profilu świadczenia usług medycznych przez szpital w Połczynie-Zdroju.
 W czerwcu 2013 r. „Szpitale Polskie” S.A. przedstawłiy założenia zmian programu funkcjonalno - medycznego szpitala w Połczynie - Zdroju, jako powiązanego z realizacją programu medycznego w Drawskim Centrum Specjalistycznym. W ocenie Spółki w sytuacji, gdy obydwa szpitale o pierwszym stopniu referencyjności, oddalone od siebie  o 38 km, wykonują w niektórych zakresach identyczne świadczenia medyczne, gdy jednocześnie na obszarze ich działania występuje zapotrzebowanie na inne, deficytowe świadczenia medyczne, niezbędnym staje się zapewnienie współdziałania  tych placówek w zapewnieniu jak najszerszego zakresu świadczeń zdrowotnych.                    W koncepcji Spółki, współdziałanie to będzie odbywało się na zasadzie synergii zarządzania obu szpitalami. Koncepcję tę należy rozumieć jako skoordynowane, równoczesne zarządzanie projektami polegającymi na świadczeniu usług zdrowotnych dla mieszkańców dwóch sąsiednich powiatów (tj. świdwińskiego i drawskiego) oraz powiatów ościennych, którego następstwem będzie osiąganie kompleksowości i dostępności  do szerszego spektrum świadczeń medycznych, a także poprawa sytuacji finansowej obu szpitali.

Zmiany w  Szpitalu Polskim Połczyn – Zdrój, wg programu funkcjonalno-medycznego z dnia 11 lipca 2013 r. polegają na likwidacji od 1 stycznia 2014 r. oddziału chirurgii ogólnej i oddziału ginekologii. Następnie od II kwartału 2015 r. nastąpi likwidacja oddziału pediatrii. Działalność oddziału położniczo-noworodkowego będzie zawieszona od 1 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r.  
W miejsce zlikwidowanych oddziałów zostanie utworzony oddział neurologii z pododdziałem udarowym, oddział rehabilitacji leczniczej,  oddział intensywnej opieki medycznej i zakład opiekuńczo-leczniczy.
Docelowo Szpital Polski Połczyn-Zdrój, będzie udzielał następujących świadczeń:
1. Hospitalizacja:
oddział chorób wewnętrznych, ukierunkowany na gastroenterologię i kardiologię,
oddział neurologii z pododdziałem udarowym,
oddział rehabilitacji leczniczej,
oddział położniczo – noworodkowy,
oddział intensywnej opieki medycznej.
2. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna (poradnie).
3. Diagnostyka obrazowa.
4. Diagnostyka laboratoryjna.
5. Ambulatoryjna diagnostyka specjalistyczna.
6. Zakład opiekuńczo-leczniczy.
 Szpital w Połczynie-Zdroju będzie również kontynuował leczenie pacjentów po zabiegach kardiologii interwencyjnej wykonanych w Drawskim Centrum Specjalistycznym.
Na dzień 1 października 2014 r. w szpitalu w Połczynie – Zdroju będzie działać  izba przyjęć, zakład badań endoskopowych, zespół poradni specjalistycznych, oddział neurologii z pododdziałem udarowym, oddział chorób wewnętrznych, oddział pediatrii  i zakład opiekuńczo – leczniczy. Działalność oddziału położniczo – noworodkowego będzie zawieszona.
Szczegółowe ustalenia w tym zakresie są zawarte w „Programie funkcjonalno-medycznym Szpitala Polskiego w Połczynie - Zdroju”, „Kierunkach rozwoju medycznego Szpitala ...” oraz „Harmonogramie realizacji programu funkcjonalno - medycznego dla Szpitala Polskiego w Połczynie – Zdroju”, z dnia 11 lipca 2013 r.  i stanowią załączniki do niniejszej uchwały oraz do umowy dzierżawy. Treść aneksu do umowy dzierżawy została uzgodniona  i parafowana przez Spółkę i Zarząd Powiatu, zaś jego podpisanie warunkowane jest podjęciem uchwały w przedstawionym projekcie.
 Należy podkreślić, iż proponowane zmiany Programu funkcjonalno - medycznego, nie naruszają ustaleń objętych dotychczasowymi i w tej części obowiązującymi postanowieniami umownymi, obejmującymi w szczególności działania inwestycyjne, mające na celu zapewnienie świadczenia usług medycznych w zakresie utrzymanego profilu Szpitala Polskiego Połczyn-Zdrój.
Plan synergii obu wymienionych przedsiębiorstw Spółki jako podmiotu leczniczego, będzie realizowany w ramach uprawnień i obowiązków Spółki jako podmiotu leczniczego, zarządzającego przedstawionym projektem świadczenia usług zdrowotnych na obszarze powiatów świdwińskiego i drawskiego oraz ponoszącego w tym zakresie zarządzania wyłączne ryzyka ekonomiczno-finansowe. Spółka zobowiązuje się w pełnym zakresie do ponoszenia wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją „Programu funkcjonalno-medycznego” oraz zapewnia pokrycie w pełnym zakresie bieżących strat operacyjnych będących następstwem okresowego zmniejszenia przychodów Szpitala Polskiego  Połczyn-Zdrój, powstałych po wypowiedzeniu umów z NFZ,  a przed zawarciem nowych umów z tym Funduszem. Spółka zapewnia również wykorzystanie średniej i pomocniczej kadry medycznej, przez jej zaangażowanie w realizację zmienionego Programu funkcjonalno – medycznego.

 Zważywszy na to, że świadczenie usług zdrowotnych jest istotnym składnikiem przedsięwzięć należących do lokalnej polityki zdrowotnej, które to przedsięwzięcia należą  do zadań publicznych samorządów terytorialnych, swoistą „nadbudową” przedstawionego planu będzie porozumienie zawarte pomiędzy Zarządami obu powiatów, w których ustalone zostaną uzupełniające zasady współdziałania samorządów w harmonizowaniu działań obiektów i placówek ochrony zdrowia w świadczeniu usług zdrowotnych. Zakres i przedmiot tego porozumienia zostanie odrędnie przedstawiony Radzie Powiatu.


Sporządził: Roman Kozubek