-
Załącznik 541 KB
-
Załącznik 434 KB
-
Załącznik 336 KB
-
Załącznik239 KB
-
Załącznik138 KB
Uchwała Nr XXII/125/13
Rady Powiatu w Świdwinie
z dnia 31 stycznia 2013 roku
w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Świdwińskiego dla szkół oraz placówek niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania
Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), Rada Powiatu w Świdwinie uchwala, co następuje:
§ 1
1. Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotacje z budżetu Powiatu Świdwińskiego w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Świdwiński.
2. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia/słuchacza uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, dotacje z budżetu Powiatu Świdwińskiego w wysokości 50% planowanych wydatków bieżących określonych w uchwale budżetowej, ponoszonych w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Powiat Świdwiński. W przypadku braku na terenie powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.
3. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymują na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację z budżetu Powiatu Świdwińskiego w wysokości kwoty przewidzianej na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Świdwiński.
4. Niepubliczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt. 5 i 7 ustawy o systemie oświaty otrzymują na każdego wychowanka dotację z budżetu Powiatu Świdwińskiego w wysokości kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Świdwiński.
§ 2
1. Dotacje, o których mowa w §1 przysługują pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę lub placówkę przedłoży Zarządowi Powiatu w Świdwinie we wniosku o udzielenie dotacji złożonym nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, planowaną liczbę uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Wzór wniosku o udzielenie dotacji określony jest w załączniku nr 1 do uchwały.
2. Dotacja na słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, o której mowa w §1 ust. 3 przysługuje po spełnieniu warunku określonego w ust. 1, a także po udokumentowaniu zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.
§ 3
1. Dotacja udzielana jest na okres roku budżetowego i przekazywana w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, odpowiednio na rachunek bankowy szkoły lub placówki.
2. Dotacja naliczana jest w poszczególnych miesiącach według liczby uczniów/słuchaczy szkół, o których mowa w §1 ust. 1 i 2 lub liczby wychowanków skierowanych do placówek, o których mowa w §1 ust. 3, wykazanych w informacjach miesięcznych, sporządzonych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej lub opiekuńczej odpowiedniej dla danego typu szkoły i placówki, wg stanu na pierwszy dzień każdego miesiąca, przedkładanych Zarządowi Powiatu w Świdwinie przez osobę prowadzącą szkołę lub placówkę, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, na który jest udzielana. Wzór informacji określony został w załączniku nr 2.
3. Do 10 dnia każdego miesiąca organ prowadzący szkołę, o której mowa w §1 ust. 2 składa Zarządowi Powiatu w Świdwinie oprócz informacji wymienionej w ust. 2, również informację o faktycznym uczestnictwie uczniów w obowiązujących zajęciach edukacyjnych sporządzoną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu za miesiąc poprzedzający, w którym następuje przekazanie części dotacji przypadającej na dany miesiąc. Zakres danych w informacji wyszczególniono we wzorze stanowiącym załącznik nr 2.
4. Dotacja za miesiące lipiec i sierpień zostaje naliczona wg informacji, o której mowa w ust. 3, sporządzonej na podstawie faktycznego uczestnictwa uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych w miesiącu czerwcu.
5. Część dotacji przypadająca na dany miesiąc dla szkoły, o której mowa w §1 ust. 2, wypłacona jest z uwzględnieniem informacji, o której mowa w ust. 3 w taki sposób, iż pomniejszona ona jest o kwotę części dotacji wypłaconej w miesiącu poprzednim przypadającą na uczniów, którzy nie uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
6. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych wymienionych w §1 ust. 2, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach/semestrach programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja przysługuje na każdego absolwenta szkoły, również w miesiącach do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę.
7. Dotacja, o której mowa w §1 ust. 3 jest wypłacana jednorazowo na wniosek osoby prowadzącej szkołę w terminie 30 dni od dnia złożenia zaświadczenia odpowiednio: o wydaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole. Wzór wniosku o refundację kosztów określony został w załączniku nr 3.
§ 4
1. Do chwili przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania informacji o wysokości ostatecznej kwoty subwencji oświatowej przy ustalaniu wysokości kwoty dotacji uwzględnia się wytyczne do planu finansowego obowiązujące na rok udzielania dotacji.
2. W miesiącu następującym po miesiącu przekazania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej informacji o ostatecznej kwocie subwencji oświatowej, dokonuje się korekty dotacji według znowelizowanego naliczenia przez placówki i szkoły publiczne danego typu i rodzaju.
§ 5
Zwiększenie dotacji, spowodowane zwiększeniem liczby uczniów, słuchaczy lub wychowanków danej niepublicznej szkoły/placówki ponad stan wykazany na dzień 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji przez daną niepubliczną szkołę/placówkę, następuje po rocznym rozliczeniu dotacji.
§ 6
Dotacje powinny być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących niepublicznej szkoły lub niepublicznej placówki, na dofinansowanie zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.
§ 7
1. Osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest zobowiązana do comiesięcznego sporządzenia informacji o wykorzystaniu otrzymanej dotacji w zakresie danych określonym we wzorze stanowiącym załącznik nr 4 do uchwały, z wyszczególnieniem rodzaju wydatków.
2. Informację o wykorzystaniu dotacji, o której mowa w ust.1 należy przedłożyć Zarządowi Powiatu w Świdwinie, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Informacja obejmuje okres od początku roku do końca minionego miesiąca.
3. Osoba prowadząca szkołę lub placówkę składa informację z rocznego rozliczenia otrzymanej dotacji zgodnie z załącznikiem nr 5, w terminie do 15 stycznia roku następującego po roku udzielenia dotacji.
§ 8
1. Powiatowi przysługuje prawo kontroli dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania.
2. Kontrola realizacji zadania, na które udzielona została dotacja, przeprowadzana jest, na podstawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Świdwinie.
3. Osoby upoważnione, do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust.1, mają prawo wstępu do szkół i placówek i przetwarzania danych osobowych uczniów i wychowanków tych szkół i placówek oraz zatrudnionych w nich osób, jeżeli dotacja jest wykorzystywana na cele wynagrodzeń osobowych.
4. Protokół z przeprowadzonej kontroli otrzymuje osoba prowadząca i Zarząd Powiatu w Świdwinie.
5. W ciągu 7 dni od dnia otrzymania protokołu osobie prowadzącej przysługuje prawo złożenia pisemnych wyjaśnień.
6. Kontroli dokonuje się pod względem:
1) stanu realizacji zadania,
2) zgodności wydatkowania dotacji z celem, na który została przyznana.
§ 9
1. Zwrotowi do budżetu powiatu, podlega dotacja:
1) pobrana w nadmiernej wysokości,
2) niewykorzystana - nierozliczona dowodem poniesienia wydatków bieżących,
3) wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem - na pokrycie innych wydatków niż określone w § 6.
2. Zwrot dotacji, o której mowa w ust. 1, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
3. W przypadku gdyby zwrot dotacji, o której mowa w ust. 1, nie nastąpił w terminie określonymw ust. 2, tryb windykacji dotacji i odsetek, jak od zaległości podatkowych normują przepisy art.251 i art. 252 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r., Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Świdwinie.
§ 11
Traci moc uchwała Nr XXXIII/173/09 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 29 października 2009 roku (Dz. Urz. Woj. Zach. z dnia 24 grudnia 2009 r. Nr 93, poz. 2657), oraz uchwała nr XIII/71/11 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 15 grudnia 2011 roku (Dz. Urz. Woj. Zach. z dnia 15 grudnia 2011 r. Nr 70, poz.).
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą z dniem 1 stycznia 2013 r.
U Z A S A D N I E N I E
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z dnia 27 lipca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. Nr poz. 979), obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. uszczegóławia zasady dotowania działalności szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Zgodnie z nowymi regulacjami - art. 90 ust. 3 u.s.o., dotacja przysługuje na uczniów/słuchaczy uczestniczących w co najmniej 50% zajęć edukacyjnych w danym miesiącu. W uchwale dokonano zapisów dotyczących sposobu dokumentowania frekwencji do celów wypłaty dotacji, a także trybu i zasad modyfikowania kwoty dotacji w trakcie roku.
Ponadto, dotychczasowy brak jasnych zasad naliczania dotacji do końca roku szkolnego na absolwentów szkół ponadgimnazjalnych kończących naukę w miesiącach kwiecień oraz czerwiec, spowodował konieczność regulacji ustawowej - art. 90 ust. 2f oraz 3i u.s.o., co w konsekwencji zostało również dokreślone w przedmiotowej uchwale.
W związku z nowymi zadaniami szkół ponadgimnazjalnych w zakresie organizowania kwalifikacyjnych kursów zawodowych, szkołom niepublicznym przysługuje dotacja na uczestników kursów. Uregulowania znalazły zapis w art. 90 ust. 8 i 9 u.s.o. W proponowanej uchwale zostały zawarte zapisy o wysokości kwot naliczania, a także trybu rozliczania należnej z tego tytułu dotacji.
Proponowane, istotne zmiany do uchwały Nr XXXIII/173/09 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 29 października 2009 roku z późn. zm. powodują konieczność uchwalenia jej w nowym kształcie.
Przygotował: B. Kaczmarczyk
Liczba wyświetleń: 62
2023-11-24 23:07 Migracja strony