Uchwała Nr XXI/118/12
Rady Powiatu w Świdwinie
z dnia 20 grudnia 2012 r.
w sprawie ustalenia zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Świdwińskiego oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.
Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a, oraz art. 40 ust.1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1592) ; w związku z art. 34 ust. 6, art. 68 ust. 1 pkt 7, art. 68 a., art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010r. nr 102 poz. 651) Rada Powiatu Świdwińskiego uchwala, co następuje:
§ 1.
Uchwała określa:
1) zasady nabywania na rzecz Powiatu Świdwińskiego nieruchomości w tym na podstawie darowizny oraz zamiany,
2) zasady sprzedaży nieruchomości, darowizn, oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, a także oddawanie w użytkowanie, obciążanie hipoteką, oraz zasady udostępniania do korzystania na podstawie umów dzierżawy, najmu i użyczenia na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub czas nieoznaczony,
3) warunki przyznawania pierwszeństwa najemcom oraz dzierżawcom w nabywaniu garaży,
4) warunki udzielania bonifikaty od wartości sprzedawanej nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny oraz zastosowanie stopy procentowej w przypadku rozłożenia na raty niespłaconej części ceny.
§ 2.
1. Nabycie nieruchomości na rzecz Powiatu Świdwińskiego może nastąpić w przypadku, gdy to wiąże się bądź będzie wiązało z realizacją celów publicznych, wynikających z zadań własnych Powiatu, zadań wykonywanych oraz przewidywanych do wykonania we współdziałaniu z innymi samorządami terytorialnymi.
2. Nabycie na rzecz Powiatu Świdwińskiego nieruchomości, które będą wykorzystane na cele inne niż określone w ust. 1 może nastąpić wyłącznie za zgodą Rady Powiatu.
3. Nabycie nieruchomości, w tym na podstawie darowizny, o wartości ustalonej na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami przekraczającej 50.000,00 zł, wymaga uprzedniej opinii komisji Rady Powiatu ds. budżetu.
§ 3.
1. Sprzedaż nieruchomości z zasobu Powiatu Świdwińskiego, w tym także sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości, może nastąpić w przypadku, gdy nie są one używane w całości do realizacji celów określonych w § 2 ust. 1.
2. Sprzedaż nieruchomości z zasobu Powiatu Świdwińskiego używanych w całości do realizacji celów określonych w § 2 ust. 1, bądź przewidywanych do ich realizacji, może nastąpić za zgodą Rady Powiatu.
3. Postanowienie z ustępu 1 stosuje się odpowiednio w przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste bądź wniesienia nieruchomości aportem do spółki prawa handlowego.
§ 4.
Nieruchomość lub jej część może być wniesiona aportem do spółki przewidywanej w przepisach o partnerstwie publiczno-prywatnym, gdy w ramach tego partnerstwa będą wspólnie realizowane przedsięwzięcia Powiatu i partnera prywatnego.
§ 5.
Nieruchomość może być wydzierżawiona, wynajęta lub użyczona w trybie bezprzetargowym na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, albo po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, ponownie oddana w dzierżawę, najem lub użyczenie na rzecz tej samej osoby, jeżeli nie planuje się jej wykorzystania do realizacji celów, o których mowa w § 2 ust. 1, a oddanie nieruchomości w dzierżawę, najem lub użyczenie jest uzasadnione względami społecznymi lub ekonomicznymi.
§ 6.
1. W przypadku najmu lokali mieszkalnych i użytkowych, w tym garaży, stawki czynszu będą ustalane w wysokości nie mniejszej, niż obowiązujące na terenie gminy, na której obszarze położone są wymienione nieruchomości lokalowe, z zastrzeżeniem ustępu 2.
2. Stawki czynszu lokali, o których mowa w ustępie 1, wchodzące w skład wspólnot mieszkaniowych z udziałem Powiatu Świdwińskiego, ustalane będą zgodnie z uchwałami tych wspólnot i będą obejmowały zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnych i na fundusz remontowy.
§ 7.
1. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) ich najemcom:
1) zapłata ustalonej ceny, na wniosek nabywcy może być rozłożona na raty na czas nie dłuższy niż 10 lat,
2) pierwsza rata płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia notarialnej umowy przenoszącej własność nieruchomości i nie może być niższa niż 5 % ceny sprzedawanej nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie,
3) rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej w wysokości 10 % w stosunku rocznym.
2. W przypadku zapłaty w całości ustalonej ceny lokalu mieszkalnego sprzedawanego na rzecz najemcy przed zawarciem notarialnej umowy przenoszącej własność nieruchomości, bonifikata od wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego będzie wynosić:
1) 70 % dla lokali w budynkach wybudowanych po roku 1945,
2) 80 % dla lokali w budynkach wybudowanych w roku 1945 lub wcześniej.
3) W przypadku jednoczesnej sprzedaży wszystkich lokali mieszkalnych w budynku kwota ustalona w myśl ust. 2 podlegać będzie dodatkowej bonifikacie w wysokości 20 %.
§ 8.
Przy sprzedaży garaży zostanie zastosowany tryb bezprzetargowy jedynie w przypadku, gdy najemca korzysta z niego na podstawie umowy zawartej na czas nieoznaczony przez okres nie mniejszy niż dwa lata od daty jej zawarcia i złoży oświadczenie, że wyraża zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie o gospodarce nieruchomościami, i w takim przypadku:
1) zapłata ceny sprzedaży może być na wniosek nabywcy rozłożona na raty na czas nie dłuższy niż 5 lat,
2) pierwsza rata płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia notarialnej umowy przenoszącej własność nieruchomości i nie może być niższa niż 40 % ceny sprzedawanej nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie,
3) rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej w wysokości 10 % w stosunku rocznym.
§ 9.
Do oddawania nieruchomości w użytkowanie na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub czas nieoznaczony stosuje się odpowiednio postanowienie z § 3.
§ 10.
Obciążenie nieruchomości hipoteką dla zabezpieczenia zobowiązania Powiatu na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub przekraczającego 10 % planowanych rocznych dochodów Powiatu, wymaga zgody Rady Powiatu.
§ 11.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 12.
Traci moc:
Uchwała Nr XII/62/07Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Świdwińskiego oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony ( Dz. Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2008 r. Nr 16, poz. 317).
§ 13.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
U Z A S A D N I E N I E
W ustawie o samorządzie powiatowym, w art. 12 ust. 8, lit. a, zostało umieszczone upoważnienie dla rady powiatu do dookreślenia w grupie uprawnień majątkowych przysługujących samorządowi powiatowemu, zasad obrotu i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu. Rada Powiatu Świdwińskiego skorzystała z powyższej delegacji ustawowej wówczas, gdy podjęła uchwałę Nr XII/62 /07 z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Świdwińskiego oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Proponowana teraz do podjęcia uchwała w powyższym brzmieniu, jest następstwem oceny wyrażonej przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, z dnia 24 stycznia 2012 r. (sygn. Akt I OSK 1870/11), w której wskazano, że zamieszczane w uchwałach organów stanowiących samorządów terytorialnych postanowienia o obciążeniu nabywców nieruchomości kosztami przygotowania do zbycia nieruchomości, są niezgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Przewidziana do uchylenia uchwała Rady Powiatu, zawierała takie postanowienia. W powołaniu na ocenę NSA, Wojewoda Zachodniopomorski w swoim piśmie z dnia 13 lipca 2012 r., zalecił zweryfikowanie uchwał organów stanowiących w sprawach związanych z ustalaniem zasad zbywania nieruchomości. W konsekwencji, w przedłożonym projekcie uchwały, wykluczone zostały postanowienia stanowiące o możliwości obciążenia nabywcy kosztami przygotowania nieruchomości do sprzedaży, które to koszty obciążają sprzedawcę. Biorąc pod uwagę także i to, że wprowadzone zostały ponadto zmiany redakcyjne w obrębie materii regulowanej uchwałą Rady Powiatu z 2007 r., uzasadnione jest wydanie w całości nowej uchwały, a nie jej skorygowanie w formie uchwały zmieniającej.
Liczba wyświetleń: 81
2023-11-24 23:07 Migracja strony