PROTOKÓŁ Nr V/15
z sesji Rady Powiatu w Świdwinie odbytej dnia 26 lutego 2015 r.
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
1. Otwarcie sesji.
Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Malitowska otwierając obrady 5 sesji Rady Powiatu w Świdwinie powitała panie i panów radnych, w których imieniu przywitała zaproszonych gości. W dzisiejszych obradach uczestniczy Przewodniczący Rady Miasta w Świdwinie Henryk Klaman, Wójta Gminy Świdwin reprezentuje Halina Czajkowska, Prezes Przyjaznego Szpitala Magdalena Luska. Przewodnicząca powitała również Zarząd Powiatu, sekretarz, skarbnik oraz wszystkich przybyłych gości według tytułów, godności i stanowisk.
2. Sprawy regulaminowe:
Przewodnicząca Rady zapytała czy radni zgłaszają zmiany do porządku obrad sesji.
Radni nie zgłosili zmiany do porządku obrad.
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Sprawy regulaminowe:
stwierdzenie quorum
przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Informacja z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Realizacja umowy dzierżawy szpitala w Połczynie – Zdroju.
6. Informacja o planie remontów i inwestycji na drogach powiatowych w 2015 r.
7. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Świdwiński.
8. Podjęcie uchwał:
o zmianie uchwały w sprawie przysługującej radnemu diety oraz zwrotu kosztów podróży,
w sprawie zmiany uchwały Nr V/25/03 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 12 marca 2003 r. w sprawie przystąpienia do Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego,
w sprawie delegowania radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
10. Wolne wnioski.
11. Zakończenie obrad sesji.
Następnie poinformowała, że w obradach sesji uczestniczy 15 radnych, obrady sesji Rady Powiatu są prawomocne.
Radny Mirosław Majka jest na urlopie, zaś radny Stefan Myca jest chory.
Przewodnicząca Rady zapytała czy radni zgłaszają uwagi do treści protokołu?
Radni nie zgłosili uwag, protokół został przyjęty jednogłośnie w głosowaniu.
3. Informacja z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Wicestarosta Zdzisław Pawelec poinformował, że ostatnia sesja Rady Powiatu odbyła się w dniu 29 stycznia 2015 roku.
Zarząd Powiatu od 29 stycznia 2015r. odbył 3 posiedzenia, podczas których podjął 4 uchwały, w tym:
1) w sprawie zmian w budżecie w toku jego wykonywania.
Po dokonanych zmianach budżet powiatu na 2015 rok zamyka się:
- dochodami w wysokości - 63.106.890 zł
- wydatkami w wysokości - 64.286.890 zł
- deficytem budżetowym w wysokości - 1.180.000zł
2) o udzieleniu organizacjom pozarządowym dotacji na realizację zadań publicznych w 2015r.
W odpowiedzi na ogłoszony w dniu 22 grudnia 2014 r. otwarty konkurs ofert wpłynęły 24 oferty na zadania w zakresie:
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – 20
- turystyki i krajoznawstwa – 3
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 1
Komisja konkursowa w dniach 30 stycznia i 2 lutego 2015 r. dokonała oceny złożonych ofert. Wszystkie oferty spełniły kryteria formalne i zostały poddane ocenie merytorycznej.
Z budżetu Powiatu Świdwińskiego Zarząd udzielił dotacji na dofinansowanie zadań publicznych w zakresie
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – 40.385,00 zł
- turystyki i krajoznawstwa w kwocie 5.000,00 zł
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego - 3.575, zł.
Z podmiotami, którym przyznano dotację zostanie zawarta umowa określająca zakres i warunki realizacji zadania publicznego.
3) o powołaniu komisji konkursowej do oceny ofert złożonych na otwarty konkurs na realizację zadań publicznych w 2015r.
Zarząd Powiatu w Świdwinie Uchwałą Nr 3/5/15 z dnia 13 stycznia 2015 r. ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2015r.
W celu zaopiniowania złożonych ofert Zarząd powołał komisję konkursową. Komisja dokona analizy i oceny złożonych ofert oraz przedłoży Zarządowi Powiatu opinię o złożonych ofertach wraz z rekomendacją ich wyboru do przyznania dotacji w 2015 r.
4) o udzieleniu wicestaroście - panu Zdzisławowi Pawelcowi, pełnomocnictwa
do dokonywania czynności z zakresu przygotowania i przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówień publicznych w imieniu i na rzecz Powiatu Świdwińskiego.
Ponadto Zarząd postanowił wygasić z dniem 01.02.2015r. trwały zarząd ustanowiony na rzecz Domu Wczasów Dziecięcych w Połczynie - Zdroju obecnie funkcjonującego jako Zespół Placówek Oświatowych w Połczynie - Zdroju w stosunku do zabudowanej nieruchomości oznaczonej działką nr 97 o pow. 0,1433 ha położonej w obrębie miasta Połczyna -Zdroju.
Nieruchomość obecnie jest zbędna w działalności placówki i zostanie przeznaczona do sprzedaży.
Zarząd Powiatu rozpatrzył także sprawy, które są przedmiotem dzisiejszej sesji Rady Powiatu.
Wysoka Rada przyjęła informację.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
Radni nie zgłosili interpelacji.
5. Realizacja umowy dzierżawy szpitala w Połczynie – Zdroju.
Prezes Zarządu Przyjaznego Szpitala w Połczynie – Zdroju Magdalena Luska zapewniła, iż wie jak bardzo ważne jest zapewnienie opieki zdrowotnej dla mieszkańców Powiatu Świdwińskiego.
Przypomniała, że od 1 października 2014 roku przejęli zarządzanie szpitalem w Połczynie – Zdroju oraz umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Świadczą usługi w czterech podstawowych oddziałach: chorób wewnętrznych, dziecięcy, ginekologiczno – położniczy z oddziałem neonatologicznym oraz oddział chirurgii ogólnej. W strukturze szpitala działa Izba Przyjęć oraz szereg poradni.
W zakresie realizacji umowy z NFZ za rok 2014 chirurgia wykonała 122,9% kontraktu, położnictwo i ginekologia 122,6%, zaś same porody przekroczyły kontrakt o 35%. Pediatria wykonała 110% kontraktu. Łącznie wykonano 109 % kontraktu. NFZ wypłaciło 100% za wykonane w ramach umowy świadczenia.
W miesiącu styczniu tego roku wykonali 90% kontraktu, najmniejsze wykonania są na oddziale chorób wewnętrznych oraz pediatrycznym. Z analiz wynika, że będzie to nadrobione w miesiącu lutym.
Prezes poinformowała, że w dniu wczorajszym z systemu powiatowych szpitali zniknęło Drawsko Pomorskie, gdzie aktualnie odbywa się ewakuacja pacjentów. Pacjenci, w zależności od miejsca zamieszkania, są przenoszeni do szpitali w Połczynie, Szczecinku oraz Białogardzie. NFZ poinformował, że w związku z zaistniałą sytuacją wszystkie nadlimity zostaną wypłacone.
Prezes pogratulowała radnym podjętych decyzji, ponieważ ta sytuacja w Drawsku daje przedsmak tego, co mogło być w Połczynie, gdyby nie zmiana operatora.
Według stanu na dzień 1 października spółka przejęła od dotychczasowego operatora 110 pracowników zatrudnionych na umowach o pracę.
Została przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie prawidłowości realizowania obowiązków przejęcia pracowników szpitala. W tym zakresie został sporządzony ogólny protokół, z którego wynika, że przejęcie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, jedyne zastrzeżenie dotyczy niepoinformowania przez byłego pracodawcę o zamiarze i przyczynie przejęcia. W praktyce nie było to możliwe, ponieważ oni jako nowy operator szpitala zostali zatwierdzeni uchwałą Rady Powiatu, prawdopodobnie z dnia 9 września. Zatem nie było możliwości zachowania 30 dniowego terminu na powiadomienie pracownika. Jednak jest to uchybienie formalne, które nie rodzi żadnych konsekwencji.
Obecnie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest 112, z czego 5 osób odchodzi w tym roku na emeryturę. Łącznie na umowach o pracę, umowach zleceniach oraz umowach cywilno – prawnych jest 171 osób. W tym lekarzy jest 44. Spółka od początku swojej działalności przyjęła 14 lekarzy.
Chce również zwiększyć zatrudnienie na oddziale chorób wewnętrznych i pediatrycznym.
Prezes poinformowała, że kwalifikacje personelu średniego są niewystarczające. W związku z powyższym sfinansowano szkolenie pielęgniarkom z zakresu przetaczania krwi (14 osób), kurs kwalifikacyjny z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego (5 osób), specjalizację z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii (1 osoba). Stworzono system wynagradzania w oparciu o posiadane kwalifikacje. Zachęcają do ich podnoszenia po to, żeby poprawić jakość usług świadczonych w szpitalu.
Zrobiono analizę kosztów do przychodów i sytuacja jest bardzo niekorzystna. Koszty wynagrodzeń, które nie powinny przekraczać 60% przychodów, przekraczają je znacznie. Według stanu na zeszły rok było to 82%, zaś na koniec stycznia jest to 80% wartości przychodów. Taki udział kosztów pracowniczych wynika z faktu, ze jest bardzo niska frekwencja w pracy.
W 2014 r. było 7249 dni nieobecności, tj. 73 osoby przebywały w ciągu roku średnio 31,3 dnia na zwolnieniu lekarskim. Są to zwolnienia od 3 do 7 dni. Każdego dnia w pracy nie było 21 pracowników z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Wprowadzono zmiany w regulaminie wynagradzania. Wysokość zarobków ustalono w zależności od posiadanych kwalifikacji, nie ma już premii za przebywania na zwolnieniu lekarskim. Postanowiono wprowadzić przyznawanie nagród za frekwencję w pracy. Za 15 miesięcy bez zwolnień lekarskich należy się nagroda . W miesiącu styczniu do nagrody zakwalifikowały się 34 osoby.
Problemem szpitala jest również wysoka średnia wieku zatrudnionych osób. W ciągu trzech lat na emeryturę przejdzie 20 osób. Wiąże się to z zatrudnianiem młodych osób. Prezes podkreśliła, że bardzo trudny jest dostęp do pielęgniarek, które po uzyskaniu wykształcenia zostają w dużych miastach. Rozwiązaniem alternatywnym jest opiekun medyczny, który nie może pracować samodzielnie, może jednak pracować pod nadzorem pielęgniarki i wykonywać proste czynności pielęgnacyjne.
Budynek szpitala jest w stanie technicznym słabym. Lista rzeczy, które trzeba wykonać jest bardzo długa, ale starają się sukcesywnie ją realizować.
Zakupili dużo sprzętu do zabiegów, zestawy operacyjne, łóżka, łóżeczka, szafki na oddziałach itd.
W planach jest wyniesienie poradni z części głównej budynku, wszystko według nowych standardów. Następnym krokiem jest poprawa komunikacji na poszczególnych oddziałach. Planowane jest umiejscowienie windy w miejscu wejścia głównego, które byłoby przesunięte kawałek dalej, aby nie naruszać funkcjonowania innych oddziałów.
W marcu 2016 roku rozpoczną się otwarte konkursy ofert na usługi szpitalne. Być może będą zawierane umowy z NFZ na czas nieokreślony. Do tego momentu powinni spełniać nowe wymagania, aby otrzymać jak najlepszy kontrakt.
Radny Janusz Wierzbicki zauważył, że Spółka Przyjazny Szpital w Połczynie – Zdroju została utworzona w lipcu 2014 roku pod potrzeby przejęcia tego szpitala. W skład tej spółki wchodzą spółka Patronka, Trega Investments Sp. z o.o. oraz pan Michał Tabiszewski. Ogólny kapitał spółki wynosi 102.000 zł. Trega Investments Sp. z o.o. ma duży obszar działalności począwszy od finansowych, doradczych poprzez zarządzanie nieruchomościami. Spółka Patronka to specyfika obszaru podobna do tej spółki, która obecnie jest. Radny zapytał jakie pani prezes oraz spółka Patronka ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu działalności. I czy spółka prowadzi podobna działalność i z jakimi efektami?
Radny ma wrażenie, że spółka z tego względu, że jest nowa, porusza się w obszarze niepewności finansowej. Zapytał również, jaki budżet jest zaplanowany na rok 2015? Jakie będzie źródło finansowania planów dotyczących funkcjonowania szpitala? Skąd będą zapewnione środki na zapewnienie płynności finansowej?
Prezes Magdalena Luska poinformowała, że kwestia przetargu była dokładnie omawiana i rozpatrywana wielokrotnie. I trudno jest jej do tego wrócić, ponieważ są już w zupełnie innym momencie funkcjonowania. Nie chce analizować czy to była dobra czy też zła decyzja. Fakty są takie, że szpital działa i realizuje swoje umowy. Spółka poprawia sytuację oraz inwestuje w szpital. Dodała, że nie jest przygotowana do odpowiedzi, ponieważ nie spodziewała się, że będzie powrót do tego, co było sześć miesięcy temu.
Spółka Przyjazny Szpital w Połczynie – Zdroju jest spółką celową powołaną przez doświadczone podmioty do prowadzenia szpitala. Została zarejestrowana w Połczynie – Zdroju po to, aby była pełna przejrzystość, podatki były płacone na miejscu, żeby nie było problemów z przeprowadzaniem kontroli oraz dostępem do zarządu.
Poinformowała, że „Patronka” funkcjonuje od 2000 roku. Obecnie zakończono inwestycję w Szczecinku - Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego za około 2.500.000 zł. Wkrótce, po odbiorze sanepidu, planują przenieść pacjentów do nowej placówki. Patronka działa i osiąga dodatnie wyniki finansowe.
Prezes podkreśliła, że nie jest możliwe za 100.000 zł kapitału założycielskiego, zachować płynność finansową. W związku z powyższym dofinansowanie pochodzi od udziałowców. Są to środki finansowe przekazane na rzecz spółki o łącznej kwocie ponad 1.000.000 zł. I dzięki temu jest zachowana płynność finansowa.
Radny Janusz Wierzbicki poinformował, że jest tym radnym, który nie miał możliwości w tym uczestniczenia. Szpital w Połczynie – Zdroju jest dla radnych bardzo ważny, a sytuacja w Drawsku Pomorskim pokazuje, że środki finansowe są również bardzo ważne w tym obszarze działalności.
Przewodnicząca Rady Danuta Malitowska podziękowała pani prezes za przedstawioną informację, życząc wielu sukcesów. Słowa o atmosferze w szpitalu, o przekroczonych limitach, o wprowadzonym systemie motywacyjnym oraz wynagrodzeniach wypłacanych na czas, wielu radnych uspokoiły.
Prezes Magdalena Luska podkreśliła, że szpital w Połczynie – Zdroju jest jej „oczkiem w głowie”. Cały zarząd pracował w pełnym zaangażowaniu po to, aby szpital się nie zatrzymał i nadal funkcjonował.
Więcej uwag radni nie zgłosili.
Przewodnicząca Danuta Malitowska poinformowała, że wyjątkowo, z powodów osobistych, musi opuścić obrady. Prowadzenie obrad przejmie wiceprzewodniczący Mieczysław Patyk.
6. Informacja o planie remontów i inwestycji na drogach powiatowych w 2015 r.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Krzysztof Wasicionek szczegółowo omówił plan remontów i inwestycji na drogach powiatowych w 2015 roku.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Radna Krystyna Wojnicka poinformowała, że Powiatowy Zarząd Dróg w Świdwinie jest w posiadaniu dokumentacji na przebudowę ulicy Kombatantów i ulicy Wojska Polskiego wraz ze skrzyżowaniem w miejscowości Świdwin. Są to ulice, które dzięki swojej lokalizacji są użytkowane nie tylko przez mieszkańców miasta, ale również przez mieszkańców całego powiatu. Istotne jest również to, że przy tych ulicach zlokalizowane są budynki użyteczności publicznej. Dokumentacja ta jest gotowa, była ona przygotowana wraz z pozwoleniem na budowę, ponieważ była próba ubiegania się o tzw. „schetynówkę”. Niestety to nie wyszło. Ale w związku z tym, że rozpoczynają się nowe prognozy finansowe, radna wnioskuje, że to przedsięwzięcie powinno się znaleźć w najbliższych planach inwestycyjnych. Uważa, że bardzo poprawiłoby to sytuację w połączeniu z dużo lepszymi nawierzchniami dróg wojewódzkich i miejskich.
Radna pamięta, że w poprzedniej kadencji inwestycję tą uzależniano od, udziału w jej kosztach, miasta. Dzisiaj radna nie wie, jakie mogą być możliwości dofinansowania, ale uważa, że należy zabiegać o te ulice, o ujęcie ich w planach inwestycyjnych, ponieważ jest to ulica powiatowa.
Radna zauważyła, że istniejąca dokumentacja wymagałaby aktualizacji, pozwolenie jest nieaktualne. Zapytała dyrektora, na jakim miejscu, wśród pana priorytetów, znajdują się te ulice i czy będzie zabiegał do zarządu o tę inwestycje. Radna podkreśliła, że będzie go w tym mocno wspierać.
Dyrektor Krzysztof Wasicionek przypomniał, że w 2010 roku był pomysł, aby zmoderniować ulicę Kombatantów i ulicę Wojska Polskiego. Przygotowany został stosowny projekt oraz zezwolenia. Jednak w tym momencie nie udało się uzyskać porozumienia między władzami powiatu i władzami miasta. Miała to być inwestycja realizowana przez dwa samorządy.
W 2011 roku ponownie przygotowano wniosek, jednak po raz drugi samorządy się nie domówiły, czyli partycypacja w kosztach ze strony miasta była niewystarczająca.
W tej chili dyrektor posiada projekt, jednak po trzech latach on się zdeaktualizował, więc musiałby go zaktualizować i uzyskać nowe zezwolenia.
Dyrektor podkreślił, że jest bardzo dużym zwolennikiem, aby ta modernizacja doszła do skutku. Patrząc jednak na potrzeby w zakresie utrzymania ulic trzeba zdać sobie sprawę, że na terenie powiatu są dwa miasta. Radni z Połczyna – Zdroju dopytują o ulicę Mickiewicza oraz ulicę Powstańców Warszawskich.
Dyrektor tę kwestię zostawia otwartą, ponieważ to państwo radni muszą zadecydować, które ulice uzyskają priorytet.
Przyjęło się, że gminy partycypują w kosztach modernizacji ich ulic. Gmina Sławoborze partycypowała w kosztach inwestycji o wartości 2.000.000 zł w 25%. Gmina Połczyn – Zdrój na inwestycję, która została wykonana w kwocie ponad 2.500.000 zł zadeklarowała dołożyć 60.000 zł, a więc również 25%. Oczekują, że Miasto Świdwin, dysponujące innym budżetem, również zadeklaruje 25% wkładu własnego. Jednak do tej pory były proponowane niższe kwoty.
Obecnie problem jest z uzyskaniem dofinansowania, trzeba będzie bardzo mocno umotywować wniosek, np. połączenie dwóch dróg wojewódzkich lub stanowiące wyższy cel dla społeczeństwa lokalnego.
Dyrektor podkreślił, że jeśli będzie informacja zarządu, że ma przygotować wniosek, wówczas będzie go robił i wspierał modernizację tych ulic. Nie jest jednak wstanie powiedzieć kiedy i z jakich funduszy można skorzystać, i czy w ogóle będzie można skorzystać z tych funduszy.
Dodał, że każda gmina ma swoje potrzeby, a państwo radni decydują, które są bardziej priorytetowe.
Przewodniczący Rady Miasta Świdwin Henryk Klaman poinformował, że osiem lat temu, jako radny powiatowy wyraził swoją opinie, kiedy usunięto przy ulicy Kombatantów Polskich, piękne lipy, celem przygotowania do remontu ulicy Kombatantów oraz Wojska Polskiego. Remont miał się odbyć wkrótce. Wówczas było również pełne zaangażowanie i poparcie pani Przewodniczącej Danuty Malitowskiej.
Przewodniczący poinformował, że partycypacja w kosztach jest w mniejszym, czy też większym zakresie. Jeśli do ostatniej inwestycji - modernizacji ulicy Połczyńskiej, aż do wjazdu na teren jednostki wojskowej – Miasto dołożyło 800.000 zł i było to kilkanaście procent wartości tej inwestycji. I każdy dołoży się do inwestycji, gdzie trzeba dodać kilkanaście procent, niż tam gdzie trzeba dołożyć 25%, chociaż też bardzo koniecznej.
Podkreślił, że ta inwestycja ma spore szanse, ponieważ tą ulicą Kombatantów, codziennie przejeżdża pan Starosta i pan Przewodniczący Rady. I jadąc dalej widzą, że tam jest tylko lepiej. Myśli, że naturalne spowalniacze na ulicach Kombatantów Polskich i Wojska Polskiego, po niedzieli doczekają się swojej realizacji.
Wiceprzewodniczący Rady Mieczysław Patyk zauważył, że z tych ulic korzystają zarówno mieszkańcy gminy, jak i mieszkańcy miasta. Są one wizytówką naszego miasta.
Na sali obecny jest pan starosta Zdzisław Pawelec, który słyszał deklaracje i wie, jakie stanowisko trzeba zająć.
Wicestarosta Zdzisław Pawelec zadeklarował, że zapozna się z przedstawioną sprawą.
Wiceprzewodniczący dodał, że jest dopiero luty i do lata może się wiele zmienić. Myśli, że znajdą się środki na inwestycje drogowe. Radni są kierowcami i dokładnie wiedzą, które drogi trzeba remontować.
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska Jacek Hernoga poinformował, że w maju komisja planuje dokonać oceny stanu nawierzchni dróg na terenie Powiatu. Radni muszą zadecydować, które drogi są ważniejsze. Praktycznie 90% dróg kwalifikuje się do remontu.
Przewodniczący zauważył, że Powiat szuka tych, którzy chcą dołożyć do inwestycji jak najwięcej.
Więcej uwag radni nie zgłosili. Informacja została przyjęta.
Obrady opuścił radny Marek Szczytkowski.
7. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Świdwiński.
Inspektor Wydziału Edukacji Katarzyna Kaunecka przedstawiła informację o średnich wynagrodzeniach nauczycieli za 2014 rok.
1. Unormowania prawne:
Zgodnie z art. 30a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.) terminarz prac nad analizą średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przedstawia się następująco:
- 20 stycznia miną termin opracowania analizy poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego - art. 30a ust. 1
- 31 stycznia mija termin obliczenia kwoty różnicy obliczonej zgodnie z art. 30a ust. 2 i wypłacenia nauczycielom jednorazowych dodatków uzupełniających (o ile różnica wystąpiła) - art. 30a ust.3
- 10 lutego – mija termin sporządzenia sprawozdania o którym mowa w art. 30a ust 4
- 7 dni od daty sporządzenia sprawozdania – przedłożenie sprawozdania:
1. regionalnej izbie obrachunkowej
2. organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego,
3. dyrektorom szkół i placówek prowadzonych przez jednostkę
4. związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli
2. Informacja o średnich wynagrodzeniach nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Świdwiński.
Wszystkie prace analityczne nad realizacją ustawowego obowiązku dot. naliczenia i sprawozdawczości zostały zakończone przed upływem wymaganych terminów.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że wydatki poniesione w roku 2014 na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 - Karty Nauczyciela tzn.:
wynagrodzenia zasadniczego,
dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,
wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych,
kształtują się średnio na nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zgodnie z poniższym zestawieniem tabelarycznym:
L.p.
Stopień awansu zawodowego
Wymagane średnie wynagrodzenie zgodnie z KN
w 2014 r.
Średnioroczna liczba etatów w 2014 r. w szkołach
i placówkach prowadzonych przez Powiat Świdwiński
Średnie wynagrodzenie w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat w 2014 r.
Kwota różnicy
1.
stażysta
2 717,59,-
2,82
3 025,01,-
+307,42
2.
kontraktowy
3 016,52,-
28,52
3 523,30,-
+506,78
3.
mianowany
3 913,33,-
66,13
4 282,84,-
+369,51
4.
dyplomowany
5 000,37,-
94,22
5 426,71,-
+426,34
Wobec powyższych danych, Powiat Świdwiński nie musi wypłacać nauczycielom dodatków wyrównawczych za 2014 r.
Radni nie zgłosili żadnych uwag do przedstawionego sprawozdania.
8. Podjęcie uchwał.
Wiceprzewodniczący Mieczysław Patyk przedstawił uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przysługującej radnemu diety oraz zwrotu kosztów podróży.
Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, na zasadach ustalonych przez radę powiatu radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych.
Zgodnie z §5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych powiatu, rada powiatu ustala stawki za jeden kilometr przebiegu samochodu osobowego niebędącego własnością Powiatu, którym radny odbywa podróż służbową na zlecenie przewodniczącego rady. Wysokość stawek nie może być wyższa od maksymalnych stawek ustalonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionej uchwały.
Uchwała Nr V/17/15 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 26 lutego 2015 r. o zmianie uchwały w sprawie przysługującej radnemu diety oraz zwrotu kosztów podróży.
Podjęta jednogłośnie (głosowało 14 radnych)
Wicestarosta Zdzisław Pawelec przedstawił uchwałę w sprawie zmiany Uchwały Nr V/25/03 Rady Powiatu z dnia 12 marca 2003 r. w sprawie przystąpienia do Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego.
Zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w skład zgromadzenia wchodzi po dwóch reprezentantów powiatu uczestniczącego w związku. W uchwale Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 12 marca 2003 r. ustalono imiennie reprezentację Powiatu Świdwińskiego w Zgromadzeniu Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, którą następnie dwukrotnie zmieniano. W celu uniknięcia kolejnych, ewentualnych zmian uchwały – proponuje się wskazanie osób reprezentujących powiat w Zgromadzeniu Związku Celowym Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego poprzez określenie pełnionych przez nich funkcji.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionej uchwały.
Uchwała Nr V/18/15 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie zmiany uchwały Nr V/25/03 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 12 marca 2003 r. w sprawie przystąpienia do Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego.
Podjęta jednogłośnie (głosowało 14 radnych)
Wiceprzewodniczący Mieczysław Patyk przedstawił uchwałę w sprawie delegowania radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Skład Komisji Bezpieczeństwa i Porządku został ustalony Zarządzeniem Starosty Nr 15/2012 z dnia 16 kwietnia 2012 r. Kadencja Komisji trwa 3 lata. W jej skład wchodzi między innymi dwóch radnych delegowanych przez Radę Powiatu.
W związku z wygaśnięciem mandatów radnych rady powiatu Heleny Kłusewicz i Mirosława Kępki, członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, Rada Powiatu deleguje radnych do prac na okres pozostały do upływu kadencji Komisji.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionej uchwały.
Uchwała Nr V/19/15 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie delegowania radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Podjęta jednogłośnie (głosowało 14 radnych)
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Radni nie zgłosili interpelacji.
10. Wolne wnioski.
Radni nie zgłosili żadnych wniosków.
11. Zakończenie obrad sesji.
Wiceprzewodniczący Rady Mieczysław Patyk poinformował, że porządek obrad został wyczerpany i o godz. 15.15 zamknął obrady V sesji Rady Powiatu w Świdwinie.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Przewodnicząca Rady
Marta Kozik Danuta Malitowska
Wiceprzewodniczący Rady
Mieczysław Patyk
Liczba wyświetleń: 135
2023-11-24 23:07 Migracja strony