PROTOKÓŁ Nr XXX/13
z uroczystej sesji Rady Powiatu w Świdwinie, która odbyła
się dnia 11 listopada 2013 r., w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie.
Uroczysta sesja rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego.
Przewodnicząca Rady Danuta Malitowska dokonała otwarcia 30 sesji Rady Powiatu w Świdwinie, witając wszystkich uczestników według godności, tytułów i stanowisk, dziękując za przyjęcie zaproszenia.
W sesji udział wzięli:
Stanisław Wziątek – Poseł na Sejm RP,
Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego,
Jerzy Kotlęga – Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego,
wójtowie, przewodniczący rad gminnych, radni, proboszczowie parafii świdwińskich, kombatanci.
Przewodnicząca Rady poprosiła Panią Małgorzatę Sokołowską – nauczycielkę historii ZSR CKP w Świdwinie o wystąpienie okolicznościowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Następnie poinformowała, że w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, uchwała Nr 1720/13 z dnia 18 października 2013 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał pośmiertnie Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego śp. Edwardowi Makowskiemu oraz poprosiła o przedstawienie pamięci i zasług o zmarłym Wicestarostę Romana Kozubka:
Edward Makowski należał do najbardziej znanych mieszkańców Świdwina. Przez wiele lat prowadził usługowy zakład krawiecki, w latach 80 należał do Cechu Rzemiosł Różnych. Był wieloletnim działaczem społeczno – gospodarczym zarówno na terenie miasta Świdwin, jak i na terenie Powiatu Świdwińskiego i Białogardzkiego. Został radnym w pierwszej kadencji samorządu, w latach 1990 – 1994. Przez dwa pierwsze lata była to jeszcze Rada Miasta i Gminy. W 1992 roku oddzielono te samorządy i wówczas Edward Makowski został w Radzie Miasta. Jako prywatny przedsiębiorca należał do założycieli Stowarzyszenia Rzemieślników, Kupców i Handlowców. Przez wiele lat był prezesem tej organizacji, a następnie prezesem honorowym. Rada Miasta nadała mu w 1996 r. tytuł „Zasłużonego dla Miasta Świdwin”. Był cenionym sponsorem, inicjatorem wielu czynów i inicjatyw służących mieszkańcom miasta Świdwin. Po śmierci Jana Pawła II Edward Makowski stanął na czele komitetu budowy pomnika polskiego papieża. Dzięki staraniom jego i wielu innych osób z komitetu w październiku 2006 r. na placu Jana Pawła II został odsłonięty monument z tablicami zawierającymi nauki papieża.
Wielokrotnie nagradzany m.in. Brązową Odznaką za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego – 1982 r., Srebrną Odznaką dla Rzemiosła Polskiego – 1992 r. oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 10 sierpnia 2013 r.
Przewodnicząca poprosiła panią Annę Mieczkowską, Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Przyznany Gryf Zachodniopomorski odebrał syn zmarłego Pan Grzegorz Makowski, który podziękował, w imieniu rodziny, za pamięć po zmarłym ojcu.
Realizując dalszą część programu uroczystej sesji, Przewodnicząca Rady poinformowała, że uchwała Nr XXIX/155/13 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 24 października przyznane zostały Wyróżnienia Honorowe „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”. Wyróżnienie jest wyrazem uznania za dokonania i zasługi wykraczające poza granice zwykłego obowiązku, które wnoszą trwały i niepowtarzalny wkład w historię, znaczenie i rozwój powiatu świdwińskiego. Wyróżnienia Honorowe otrzymują:
1. Stanisław Buniak – strażak, działacz Ochotniczych Straży Pożarnych,
2. Andrzej Tomasz Janas – pedagog, Przewodniczący Rady Gminy Brzeżno,
3. Marian Hilary Janowski – samorządowiec, pierwszy burmistrz Połczyna – Zdroju,
4. Danuta Kozik – długoletni Zastępca Burmistrza Połczyna – Zdroju,
5. Ks. Kanonik Aleksy Stefan Leszczyński – ksiądz emeryt, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Połczynie – Zdroju,
6. Jan Michaliszyn – przedsiębiorca rolny z Rąbina, Przewodniczący Rady Powiatu,
7. Mieczysław Maciej Patyk – pracownik gminy Świdwin, Wicestarosta, radny powiatu,
8. Kazimierz Szafrański – długoletni dyrektor ZSR CKP w Świdwinie, Przewodniczący Rady Powiatu,
9. Jan Franciszek Szołdra – wieloletni prezes MEC, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
10. Władysław Świtała – przedsiębiorca z Redła, gmina Połczyn – Zdrój,
11. Krystyna Zaremba – długoletnia dyrektorka SP Nr 1 w Świdwinie, Członek Zarządu Powiatu.
Wręczanie Wyróżnień połączone było z przygotowaną wcześniej prezentacją multimedialną i występem artystycznym w wykonaniu uczniów ZSR CKP w Świdwinie.
Wyróżnienia Honorowe wręczali Przewodnicząca Rady wraz ze Starostą w towarzystwie Posła, Członka Zarządu Województwa, Wiceprzewodniczącego Sejmiku i wójtów gmin.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że przyznane wyróżnienie nieobecnemu Ks. Kanonikowi Aleksemu Leszczyńskiemu z powodu choroby zostanie wręczone w uzgodnionym terminie.
Ksiądz emeryt Aleksy Stefan Leszczyński w latach 1980 – 2010 był proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Połczynie – Zdroju. Z jego inicjatywy oraz wielkiego zaangażowania wyremontowano ten zabytkowy kościół. Ponadto doprowadził do postawienia dwóch pomników bpa Erazma Manteufell’a i bpa Ignacego Jeża, dzięki czemu wraz ze świątynią stały się perełką powiatu świdwińskiego i atrakcją turystyczną licznie odwiedzaną przez turystów i kuracjuszy.
Przez lata posługi w Połczynie – Zdroju był bardzo zaangażowany w edukację patriotyczną młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta. Przeprowadzał uroczyste msze święte z okazji świąt państwowych, kładąc wielki nacisk na wzrost umiłowania Ojczyzny. To dzięki ks. Leszczyńskiemu wielu połczynian znalazło ważne w życiu człowieka poczucie zadomowienia, które niemożliwe jest bez osoby ojca, jakim stał się proboszcz. Posiada znaczące zasługi dla rozwoju gminy Połczyn – Zdrój i Powiatu Świdwińskiego.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał Aspirantowi Sztabowemu Stanisławowi Stępień, Srebrny Medal Zasługi w zakresie bezpieczeństwa oraz poprosiła panią Annę Mieczkowską w towarzystwie Starosty oraz Komendanta Powiatowego Policji w Świdwinie o wręczenie Medalu Zasługi.
Kończąc uroczystą sesję Rady Powiatu w Świdwinie, Przewodnicząca podziękowała wszystkim gościom za przybycie i zaprosiła do wysłuchania koncertu kwartetu smyczkowego Filharmonii Koszalińskiej.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował Wielisław Płoszaj Przewodnicząca Rady Danuta Malitowska
Liczba wyświetleń: 101
2023-11-24 23:07 Migracja strony