PROTOKÓŁ Nr I/10 z sesji Rady Powiatu w Świdwinie odbytej dnia 30 listopada 2010 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
PROTOKÓŁ Nr I/10
z sesji Rady Powiatu w Świdwinie odbytej dnia 30 listopada 2010 r.
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
1. Otwarcie sesji.
Pan Ryszard Miedzik otwierając obrady pierwszej sesji Rady Powiatu w Świdwinie w kadencji 2010-2014, poinformował, ze zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. Najstarszym wiekiem radnym obecnym na pierwszej sesji Rady Powiatu w Świdwinie jest Pan Zenon Diakun.
Pan Zenon Diakun oświadczył, że z powodu niedyspozycji głosowej spowodowanej chorobą gardła, nie jest w stanie prowadzić obrad.
Pan Zenon Diakun potwierdził swoje oświadczenie
W tej sytuacji, jako drugi w kolejności najstarszym wiekiem radnym obecnym na sesji, jest pan Ryszard Miedzik i to jemu przypada zaszczyt prowadzenia obrad pierwszej sesji , do czasu wyboru przewodniczącego Rady Powiatu w Świdwinie.
Przystępując do wykonywania zadań i czynności przewidzianych na dzisiejszą sesję Rady Powiatu, stwierdził, że zgodnie z protokołem wyborów do Rady Powiatu Świdwińskiego sporządzonym przez Powiatową Komisję Wyborczą w Świdwinie, radnymi zostali wybrani:
W okręgu wyborczym nr 1 Kępka Mirosław, Majka Mirosław, Malitowska Danuta, Orliński Krzysztof, Wojnicka Krystyna;
W okręgu wyborczym nr 2 Bronowicki Jan, Diakun Zenon, Miedzik Ryszard;
W okręgu wyborczym nr 3 Kłusewicz Helena, Kozubek Roman, Nizioł Józef, Nowak Barbara, Ogorzałek Bogusław, WIilniewicz Antoni;
W okręgu wyborczym nr 4 Al - Mohamad Ali, Hernoga Jacek, Rrozwadowski Ryszard;
Powiatowa Komisja Wyborcza wydała wszystkim radnym zaświadczenia o wyborze.
2. Ślubowanie radnych.
Następnie przypomniał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie.
Akt ślubowania zostanie dokonany w następujący sposób:
- najmłodszy wiekiem radny Mirosław Kępka
- będzie odczytywać z listy ułożonej w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona radnych, a następnie wyczytani radni proszeni są by w tej kolejności podchodzili do stołu obrad, w celu złożenia ślubowania i podpisania roty ślubowania.
Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. Radny może wymienione zdanie dopisać do podpisanej przez siebie roty ślubowania.
Pan Mirosław Kępka odczytał w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona radnych, którzy złożyli ślubowanie i podpisali rotę ślubowania.
Przewodniczący obrad podziękował za złożenie ślubowania i zwracając się do Wysokiej Rady stwierdził, że uchwały rady zapadają w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Ustawowy skład Rady Powiatu Świdwińskiego wynosi 17– tu radnych. Zatem Rada może podejmować uchwały, gdy jest obecnych w chwili ich podejmowania co najmniej 9 radnych. Oznacza to, że kworum dla podejmowania uchwał przez Radę Powiatu Świdwińskiego wyraża się liczbą 9.
Ślubowanie złożyło 17 radnych i wszyscy są obecni.
Rada Powiatu Świdwińskiego jest zdolna w dniu dzisiejszym do podejmowania uchwał.
Przewodniczący obrad poinformował, że Pan Kazimierz Szafrański Przewodniczący Rady Powiatu kadencji 2006-2010 zwołując pierwszą sesję Rady Powiatu obecnej kadencji, zaproponował podjęcie dwóch uchwał, pierwszą - o wyborze przewodniczącego Rady Powiatu oraz drugą – o wyborze starosty, ponadto zaproponował interpelacje i zapytania radnych oraz wolne wnioski.
Zapytał, czy są inne propozycje w odniesieniu do przedstawionego porządku obrad?
Radni nie zgłosili zmian do porządku obrad.
3. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu.
W tej sytuacji przewodniczący obrad przystępując do wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu otworzył postępowanie w sprawie ustalenia listy kandydatur informując, że kandydatów zgłaszają radni, lub grupa radnych. Zgłaszający przedstawia uzasadnienie, w którym przedstawione są przesłanki przemawiające za wyborem zgłoszonej kandydatury. Radny, którego kandydatura została zgłoszona – musi wyrazić zgodę na kandydowanie.
Radny Ryszard Rozwadowski zgłosił kandydaturę radnej Danuty Malitowskiej na Przewodniczącą Rady Powiatu.
Pani Danuta Malitowska – wykształcenie wyższe, ukończyła WSP w Słupsku, Studia Podyplomowe UG i Zarządzanie z oświatą w Koszalinie. Pracowała w Szkole Podstawowej Nr 2 w Świdwinie jako nauczyciel języka polskiego, od 1990 r. była wicedyrektor tej szkoły, a w latach 2001 – 2007 dyrektorem, obecnie na emeryturze. Za pracę zawodową, jej efekty – była wyróżniana, nagradzana i odznaczana. W I kadencji Rady Powiatu Świdwińskiego była przewodniczącą rady i wiceprezesem Konwentu Rad Powiatów i Miast w Prawach Powiatu Województwa Zachodniopomorskiego. W III kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady.
Danuta Malitowska jest osobą komunikatywną, konsekwentną, posiada umiejętności pracy w zespole.
Innych kandydatów nie zgłoszono.
Przewodniczący obrad po otrzymaniu od Pani Danuty Malitowskiej twierdzącej odpowiedzi wyrażającej zgodę na kandydowanie zaproponował zamknięcie i przegłosowanie listy kandydatów.
Lista kandydatów na Przewodniczącego Rady została przyjęta jednogłośnie w głosowaniu
§ 26 Statutu Powiatu. „W przypadku głosowania w sprawie wyboru osób, Przewodniczący Rady przed zamknięciem listy kandydatów zapytuje każdego z nich czy zgadza się kandydować i dopiero po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej, poddaje pod głosowanie zamknięcie listy kandydatów i zarządza wybory.”
Następnie poinformował, że Rada Powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Czynność głosowania przeprowadzona będzie w trybie określonym w Statucie Powiatu. Zgodnie z § 24 głosowanie tajne przeprowadza 3 osobowa komisja skrutacyjna wybrana przez Radę spośród radnych w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący obrad poprosiło zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej, zgłosił radnego Antoniego Wilniewicza do składu komisji skrutacyjnej.
Radny Ryszard Rozwadowski zgłosił radnego Zenona Diakuna.
Radny Zenon Diakun zgłosił radnego Ryszarda Rozwadowskiego.
Przewodniczący zapytał zgłoszonych radnych czy wyrażają zgodę na pracę w komisji skrutacyjnej. Po uzyskaniu potwierdzenia poddał skład komisji skrutacyjnej pod głosowanie.
Komisja skrutacyjna została przyjęta w zaproponowanym składzie jednogłośnie, głosowało 17 radnych.
Przewodniczący obrad poprosił komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy i dokonanie wyboru przewodniczącego komisji, ogłosił przerwę w obradach sesji na czas przygotowania kart do głosowania.
Po przerwie przewodniczący obrad poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o przedstawienie sposobu głosowania.
Radny Ryszard Rozwadowski poinformował, że został wybrany przewodniczącym komisji i przedstawił zasady głosowania.
Karty do głosowania sporządzone wg jednolitej formy zawierają brzmienie: „Karta do głosowania w wyborach Starosty Powiatu Świdwińskiego.” oraz pytanie „Czy jesteś za wyborem Pana/Pani na stanowisko Starosty Powiatu Świdwińskiego?”.
Obok nazwiska z prawej strony umieszczone są dwie jednakowe kratki: jedna pod wyrazem „tak”, druga pod wyrazem „nie”.
Radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „x” w kratce pod wyrazem „tak” opowiadając się w ten sposób za wyborem, lub w kratce pod wyrazem „nie”, opowiadając się w ten sposób przeciwko wyborowi tego kandydata.
Każda karta opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu i jest ich tyle ilu radnych biorących udział w głosowaniu.
Jeżeli radny na karcie do głosowania:
- postawi znak „x” jednocześnie w kratce pod wyrazem „tak”, jak i w kratce pod wyrazem „nie”,
- jego głos uważa się za nieważny.
Jeżeli radny na karcie do głosowania:
- nie postawi znaku „x” w kratce ani pod wyrazem „tak” ani pod wyrazem „nie”
- jego głos uważa się za głos wstrzymującego się od głosowania.
Podczas głosowania tajnego, radni wyczytywani w porządku alfabetycznym przez przewodniczącego komisji skrutacyjnej podchodzą do mównicy, dokonują aktu głosowania i wrzucają karty do urny wyborczej.
Z głosowania tajnego komisja sporządzi protokół, który podpiszą wszyscy jej członkowie, i będzie on wraz z kartami do głosowania załącznikiem do protokołu sesji.
Następnie przewodniczący komisji wyczytywał w kolejności alfabetycznej radnych, którzy odbierali od członka komisji skrutacyjnej Antoniego Wilniewicza karty do głosowania w wyborach Przewodniczącego Rady Powiatu, dokonując aktu głosowania.
Po zakończeniu aktu głosowania przewodniczący obrad ogłosił przerwę na czas obliczenia wyników głosowania.
Po przerwie przewodniczącyKomisji Skrutacyjnej o przedstawił wyniki głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu stwierdzając, że Przewodniczącą Rady Powiatu, w wyniku tajnego głosowania została radna Danuta Malitowska uzyskując 16 przy jednym przeciwnym.
Przewodniczący obrad odczytał uchwałę o wyborze Przewodniczącego Rady Powiatu.
Złożył Pani Danucie Malitowskiej gratulacje i prosząc o dalsze prowadzenie obrad.
Pani Danuta Malitowska – jako przewodnicząca – chcę służyć mieszkańcom Mojego Powiatu Świdwińskiemu i – w miarę możliwości – rozwiązywać ich problemy. Postaram się zintegrować Radę Powiatu. Dołożę starań, by działania Pań i Panów radnych oraz efekty pracy Starostwa Powiatu dawały satysfakcję, radność nam wszystkim.
Następnie wręczając Panu Kazimierzowi Szafrańskiemu wiązankę kwiatów podziękowała za czteroletnią pracę i kierowanie Radą Powiatu.
4. Wybór Starosty Powiatu.
Przystępując do realizacji punktu poprosiła o zgłaszanie kandydatów na Starostę Powiatu Świdwińskiego.
Radny Ryszard Miedzik zgłosił kandydaturę Mirosława Majki informując, że Pan Mirosław Majka jest mieszkańcem naszego powiatu od urodzenia. Jest z wykształcenia rolnikiem, ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania kryzysowego. Pracował w Kombinacie Rolnym „Redło”, następnie w spółkach związanych z rolnictwem. Przed objęciem stanowiska starosty pracował przez 4 lata w administracji rządowej na stanowisku kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świdwinie. W okresie minionej pracując na stanowisku starosty zyskał duże doświadczenie, realizując wiele zadań inwestycyjnych. Jest człowiekiem otwartym, daje gwarancję dobrej współpracy z Radą Powiatu na stanowisku Starosty Świdwińskiego.
Innych kandydatów nie zgłoszono.
Przewodnicząca Rady po uzyskaniu zgody na kandydowanie na funkcję Starosty, radnego Mirosława Majki, poddała pod głosowanie zamknięcie i przyjęcie listy kandydatów na Starostę Świdwińskiego.
Następnie poinformowała, że Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Czynność głosowania przeprowadzona będzie w trybie określonym w Statucie Powiatu.
Zgodnie z § 24 głosowanie tajne przeprowadza 3 osobowa komisja skrutacyjna wybrana przez Radę spośród radnych w głosowaniu jawnym.
Zapytała czy utrzymujemy wybrany skład komisji skrutacyjnej dla wyboru Starosty?
Radni nie zgłosili uwag.
W tej sytuacji ogłosiła przerwę prosząc komisję skrutacyjną o przygotowanie kart do głosowania.
Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przypomniał sposób głosowania, które odbyło się podobnie jak w przypadku wyboru Przewodniczącego Rady.
Po głosowaniu Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę na czas obliczenia wyników głosowania.
Po przerwie Przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił wyniki głosowania w sprawie wyboru Starosty Powiatu Świdwińskiego, informując, że w wyniku tajnego głosowania Starostą Powiatu został wybrany jednogłośnie Pan Mirosław Majka uzyskując 17 głosów.
Przewodnicząca Rady odczytała uchwałę o wyborze Starosty Powiatu Świdwińskiego i złożyła gratulacje.
Gratulacje złożyli również obecni w obradach sesji wójtowie gmin Rąbino i Świdwin i pozostali uczestnicy sesji.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że zgodnie z paragrafem 12 Statutu Powiatu Świdwińskiego radni mogą składać interpelacje, zapytania i wnioski na sesji lub w okresie między sesjami, kierując je do Przewodniczącego Rady, Zarządu lub Starosty. Odpowiedzi na interpelacje są udzielane ustnie na sesji lub pisemnie, w ciągu 14 dni od daty złożenia.
Zapytania składa się w sprawach bieżących dotyczących problemów powiatu, w szczególności w celu uzyskania informacji o określonym stanie faktycznym. Odpowiedzi na zapytania udziela: Przewodniczący Rady, przewodniczący Komisji Rady, Starosta lub wskazany przez niego członek Zarządu albo pracownik, na tej samej sesji.
Radni nie zgłosili interpelacji i zapytań.
6. Wolne wnioski.
Przewodnicząca Rady prosiła o wypełnienie ankiet dostarczonych przez Biuro Rady w terminie do najbliższej sesji. Zaproponowała, aby sesje odbywały się w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 13.
7. Zamknięcie obrad sesji.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady o godzinie 15.00, zamknęła obrady I sesji Rady Powiatu w Świdwinie.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował Przewodnicząca Rady
Wielisław Płoszaj Danuta Malitowska
Liczba wyświetleń: 85
2023-11-24 23:07 Migracja strony