Uchwała Nr VII/25/15
Rady Powiatu w Świdwinie
z dnia 28 maja 2015 r.

w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania form dokształcania                     i doskonalenia nauczycieli oraz specjalności i form kształcenia, na które jest                           przyznawane dofinansowanie w roku 2015


Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie                              powiatowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 595 z poźn. zm. ) oraz  art. 70 a ust. 1 w związku               z art. 91 d. pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.2) oraz § 6 ust. 2 i § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej                  i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie               doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form            doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty                       i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków                   (Dz. U. Nr 46, poz. 430) uchwala się, co następuje:


§ 1
1.    Z wyodrębnionych środków w budżecie Powiatu Świdwińskiego na dofinansowanie            doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2015 wydziela się kwotę w wysokości 15% pozostającą do dyspozycji Zarządu Powiatu oraz 85% będącą w dyspozycji                   dyrektorów szkół i placówek oświatowych.

2.    Środki będące w dyspozycji Zarządu Powiatu mogą być przeznaczone na:
1)    doradztwo metodyczne w Powiecie,
2)    organizację międzyszkolnych form doskonalenia: szkoleń, seminariów, konferencji    szkoleniowych dla nauczycieli,
3)    dofinansowanie dokształcania i doskonalenia nauczycieli na wniosek dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

§ 2
1.    Ustala się maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie, pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli:
1)    do 30% opłaty za studia licencjackie, magisterskie.
2)    do 70% opłaty za studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne nadające uprawnienia                 do nauczania drugiego przedmiotu,
3)    do 100 % w przypadku seminariów, szkoleń i innych.
2.    W szczególnie uzasadnionych przypadkach, podyktowanych potrzebami szkoły                     lub           placówki dyrektor może zwiększyć kwotę dofinansowania określoną w ust. 1, za zgodą Zarządu Powiatu.

§ 3
1.    Dofinansowaniem na doskonalenie zawodowe nauczycieli, będą objęte następujące            formy:
1)    studia podyplomowe, magisterskie, licencjackie, kursy nadające uprawnienia                     do nauczania drugiego przedmiotu,
2)    kursy kwalifikacyjne, doskonalące, seminaria, szkolenia, konferencje,
3)    doradztwo metodyczne dla nauczycieli,
4)    szkolenia rad pedagogicznych,
5)    warsztaty metodyczne i przedmiotowe,
6)    inne wynikające z potrzeb szkół i placówek.


2.    Dofinansowaniu określonemu w ust. 1 podlegają specjalności zgodne z programem                 rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe.

3.    Plan dofinansowania dokształcania i doskonalenia zawodowego na rok 2015 stanowi            załącznik nr 1.


4.    Sprawozdanie z wykorzystania środków na dofinansowanie dokształcania                            i doskonalenia   nauczycieli w 2015 r. sporządza się na wzorze stanowiącym załącznik           nr 2.


§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Świdwinie.


§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Uzasadnienie

    Zgodnie z art. 70 a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela             w planach finansowych organów prowadzących placówki oświatowe zabezpiecza się kwotę     w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia            osobowe nauczycieli.
Na podstawie § 6 ust. 2 i § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia            zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów               prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty  i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków organ prowadzący                 opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania.
Niniejsza uchwała została opracowana w porozumieniu z dyrektorami szkół                        i placówek oraz po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.