INFORMACJA O PRACY ZARZĄDU POWIATU
dnia 24 października 2013r.

Ostatnia Sesja Rady Powiatu odbyła się w dniu 25 września 2013r.
Zarząd Powiatu w okresie międzysesyjnym odbył 3 posiedzenia, podczas których podjął
3 uchwały w sprawie zmian w budżecie w toku jego wykonywania.
Po dokonanych zmianach budżet powiatu na 2013 rok zamyka się:
 - dochodami w wysokości – 62.867.769 zł
- wydatkami w wysokości -  61.016.601 zł
- nadwyżką budżetową w wysokości -  1.851.168 zł.

Tematy obrad Zarządu Powiatu.

1. Zarząd przyjął informację o podjęciu przez Radę Miejską w Połczynie – Zdroju uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zmiana planu obejmuje teren Połczyna-Zdroju, jest uzasadniona potrzebą zlokalizowania targowiska miejskiego oraz uwzględnienia wniosków złożonych przez właścicieli nieruchomości.

2. Syndyk PKS Świdwin sp. z o.o. w upadłości poinformował, że od 31 października 2013 r. zostaje zaprzestana działalność w zakresie przewozu osób przez PKS Świdwin. Szczegółowa analiza finansowa uzyskanych przychodów oraz ponoszonych kosztów wykazała ekonomicznie nieuzasadnioną kontynuację ww. działalności.                           Zarząd Powiatu z gminami, działa na rzecz wykonywania przewozu osób przez innych przewoźników.

3. Dnia 19 września 2013 r. został podpisany protokół pokontrolny
z kontroli projektu „Budowa, przebudowa i wyposażenie bazy dydaktycznej ZSP im.
Wł. Broniewskiego w Świdwinie”. Kontrola został przeprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w okresie od 24.06.2013 r.
do 26.06.2013 r.
Kontrola wykazała naruszenie prawa zamówień publicznych w zakresie przeprowadzonych postępowań na inspektora nadzoru, roboty budowlane oraz zakup środków dydaktycznych,   w szczególności określenia dyskryminacyjnych warunków zamówienia, żądania dodatkowych dokumentów, nieprawidłowego oszacowania wartości zamówienia, zastosowania niewłaściwego trybu zamówienia.
Oczekujemy na odpowiedz Urzędu Marszałkowskiego na złożone przez Starostwo wyjaśnienia. Konsekwencje finansowe naruszenia prawa zamówień publicznych wyniosą
ok. 80 tys. zł.

4. Tematem posiedzeń Zarządu były również sprawy Szpitala Polskiego w Połczynie – Zdroju.

- zgodnie z procedurą, na wniosek Spółki Szpitale Polskie S.A., Zarząd wyraził zgodę                  na przebudowę budynku Szpitala Polskiego Połczyn-Zdrój, zgodnie z zakresem                              i harmonogramem określonym w uchwale Nr XXVI/148/13 Rady Powiatu w Świdwinie                     z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie akceptacji Programu funkcjonalno – medycznego Szpitala Polskiego Połczyn – Zdrój.

- dnia 8 października w posiedzeniu Zarządu uczestniczyły przedstawicielki Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Połczynie – Zdroju. Na wniosek Związku Zawodowego, omówiono możliwości zawarcia trójstronnego porozumienia, pomiędzy Związkiem, Powiatem i Spółką Szpitale Polskie w Katowicach, w sprawie                      rozwoju Szpitala Polskiego w Połczynie - Zdroju. Ustalono, że Związek przedłoży swoje propozycje współpracy.

- Zarząd przyjął informację Szpitali Polskich S.A. w Katowicach w sprawie harmonogramu spłat zaległości czynszowych z tytułu dzierżawy Szpitala w Połczynie – Zdroju.
W październiku 2013 r. Spółka zapłaciła zaległości za marzec, kwiecień w wysokości 113 644,48 zł.
4 raty w wysokości po 111.652 zł za okres od maja do grudnia 2013 r. Spółka zobowiązała   się wpłacić w listopadzie i grudniu bieżącego roku oraz styczniu i lutym 2014 r.

- na posiedzeniu dnia 8 października 2013r. Zarząd nie zaakceptował szczegółowego „Harmonogramu realizacji robót budowlano – modernizacyjnych I etap – Szpital Polski               w Połczynie – Zdroju” przekazanego przez Szpitale Polskie S.A. w Katowicach pismem                  z dnia 30.09.2013 r. (obejmującego przebudowę Szpitala do 30 września 2014 r.)
W Harmonogramie założono funkcjonowanie wszystkich oddziałów szpitalnych w trakcie realizacji I etapu przebudowy Szpitala.
Zarząd, po analizie, stwierdził różnice pomiędzy zawartym w aneksie z dnia 21 sierpnia 2013 r. do umowy dzierżawy z dnia 29 stycznia 2010 r., harmonogramem realizacji programu funkcjonalno – medycznego dla Szpitala Polskiego w Połczynie Zdroju, (uchwalonym przez  Radę Powiatu dnia 30 lipca br.)
a przedłożonym przez Spółkę szczegółowym „Harmonogramem realizacji robót budowlano – modernizacyjnych I etap – Szpital Polski w Połczynie – Zdroju”, z dnia 30 września 2013 r.
Ww. harmonogram nie uwzględnia wykonania podjazdu dla karetek, zakładu badań endoskopowych, pomieszczenia OIOM oraz oddziału neurologii z pododdziałem udarowym.
Spółka została poinformowana, że strony umowy tj. Powiat Świdwiński jako wydzierżawiającego i Szpitale Polskie S.A. w Katowicach jako dzierżawcę, obowiązują postanowienia umowy zmienionej aneksem z dnia 21 sierpnia 2013 r., którego integralną częścią jest harmonogram realizacji programu funkcjonalno – medycznego dla Szpitala Polskiego w Połczynie – Zdroju.
Wszelkie zmiany zakresu i terminów realizacji ww. harmonogramu wymagają zmiany Umowy.

5. Dnia 2 października 2013 r. Zarząd wystąpił z wnioskiem do Burmistrza i Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju o dofinansowanie kosztów przebudowy mostu przez rzekę Wogrę i drogi powiatowej Nr 1078Z Połczyn – Zdrój – Łężek, na odcinku              od ul. R. Traugutta do końca miejscowości Łężek.
Wartość inwestycji 2 mln 650 tys. zł. Wnioskowany udział Gminy Połczyn – Zdrój 25% kosztów tj. 662 tys. zł. Udział może być spłacony w ratach.
W ramach zadania zostanie wykonana:
- budowa i rozbiórka tymczasowej przeprawy przez rzekę Wogrę,
- rozbiórka konstrukcji mostu,
- budowa pali, przyczółków i przęsła mostu,
- przebudowa drogi na dojazdach do mostu wraz z poszerzeniem nawierzchni na odcinku
794 m (od skrzyżowania ul. R. Traugutta z drogą gminną przy piekarni do końca miejscowości Łężek),
- budowa chodników wraz z odwodnieniem,
- pionowe oznakowanie przebudowanego odcinka drogi.

Dnia 16 października 2013 r. Zarząd uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska w Sławoborzu. Tematem posiedzenia była realizacja zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa ulic powiatowych Kolejowej i Lipowej
w Sławoborzu wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.
Całkowita wartość inwestycji 1.984.397,87 zł, w tym: 50% dofinansowania z Urzędu Wojewódzkiego 992.198,00 zł (w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych).
Gmina Sławoborze dofinansowała inwestycję kwotą 500 tys. zł, płatną w 3 ratach:
W ramach przebudowy m.in. wykonano: sieć kanalizacji deszczowej, nawierzchnię jezdni, parkingi, progi zwalniające, poręcze ochronne, chodniki, zjazdy do posesji, oznakowanie poziome i pionowe.

6. Zarząd pozytywnie rozpatrzył wniosek finansowy Międzyszkolnego Klubu Sportowego Mieszko w Połczynie – Zdroju o zwiększenie o 500 zł środków na organizację V Ogólnopolskiego Turnieju Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt. Zarząd uwzględnił zwiększoną liczbę uczestników.
Na organizację ww. Turnieju w Kalendarzu Imprez Sportowych na 2013 r. zaplanowano
1000 zł.
Z powodu braku możliwości prawnych oraz braku środków finansowych Zarząd negatywnie zaopiniował wnioski:
 - Nauczycielek o 500 zł na organizację V Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki
w Języku Niemieckim.
- Związku Romów Polskich w Świdwinie o pomoc finansowa w wysokości 2 tys. zł             na organizacje wigilii.
- Stowarzyszenia Emerytów „Optymiści” w Sławoborzu o środki finansowe                           na organizację „Balu Seniorów”.
Wnioskodawcy zostali poinformowani o możliwości ubiegania się w 2014 r. o środki finansowe udzielane przez Powiat Świdwiński w ramach realizacji zadań publicznych.

Zarząd Powiatu rozpatrzył także sprawy, które są przedmiotem projektów uchwał                          na dzisiejszą sesję Rady Powiatu.

W okresie międzysesyjnym Starosta – Mirosław Majka. Wicestarosta – Roman Kozubek bądź oddelegowani pracownicy uczestniczyli:

- 27 września 2013 r.- w uroczystych obchodach Święta 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
                                    i Święta Szkoły Podstawowej Nr 3

- 28 września 2013r. – w Gminnym Święcie Plonów Kołacz 2013 r.

- 28 września 2013 r. – w Jubileuszu 20 lecia Świdwińskiej Orkiestry Dętej i 45 – lecia
                                          Działalności Kulturalnej na Zamku w Świdwinie,

- 28 września 2013r. – w pikniku „Pożegnanie lata” w Przyrzeczu,

- 1 października 2013r. – w spotkaniu ze Starostami Powiatu Drawskiego w sprawie
                                                funkcjonowania szpitali powiatowych,

-  5 października 2013 r. – w Powiatowym Dniu Walki z Cukrzycą w Świdwinie,

- 9 października 2013 r.- w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2013/2014
                                              w Wałeckim Centrum Kultury w Wałczu,

- 11 października 2013 r. – w uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej w ZSP
                                           im. W. Broniewskiego

- 12 października 2013 r. – w XIV Powiatowym Konkursie Poezji i Piosenki Lwowskiej
                                            w Świdwinie,

- 17 października 2013 r. – w obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem
                                                 w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie,

- 18 i 19 października 2013 r. - w 44. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana                    Śpiewaka  i Anny Kamieńskiej  w Świdwinie,

- 19 października 2013 r. - w uroczystościach związanych z obchodami 60 – lecia Koła
                                              Łowieckiego „Cyranka”,

- 19 października 2013 r. – w „Koncercie jesiennym na ludową nutę” w Rusinowie,

- 23 października 2013 r. – w III Forum Sołtysów w Świdwinie.