Uchwała Nr XLII/218/10 w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Uchwała Nr XLII/218/10

Rady Powiatu w Świdwinie

z dnia 28 września 2010 r.

 

 

 w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

 

 

       Na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków

i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 96, poz. 959;                 Nr 238, poz. 2390 oraz z 2006 r. Nr 50, poz. 362, Nr 126, poz. 875; z 2007 r. Nr 192,                  poz. 1394; z 2009 r. Nr 31, poz. 206, Nr 97, poz. 804; z 2010 r. Nr 75, poz. 474, Nr 130, poz.871) w związku art.12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1592; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr153, poz.1271, Nr200, poz.1688, Nr214, poz.1806; z 2003r. Nr162, poz.1568;                          z 2004 r. Nr 102, poz.1055; z 2007r. nr173, poz. 1218; z 2008r., Nr180, poz. 1111 i Nr223, poz.1458; z 2009 r. Nr 92, poz.753, Nr157, poz. 1241; z 2010r. Nr28, poz.142, 146, Nr106, poz.675) uchwala, co następuje:

 

§1.

 

1.      Uchwała określa zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych w granicach administracyjnych Powiatu Świdwińskiego.

2.      Dotację może ubiegać się podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków albo posiadający taki zabytek w trwałym zarządzie.

 

§2.

 

1.      Dotacja może być udzielona na prace wymienione w art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

2.      Dotacja, w zakresie określonym w ust.1, może być udzielona w wysokości

do 100 % nakładów koniecznych na wykonie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków z zastrzeżeniem ust. 3.

3.      Dotacje przyznane z budżetu Powiatu Świdwińskiego łącznie z innymi dotacjami przyznanymi na ten sam cel nie mogą łącznie przekroczyć 100% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku.

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 3.

 

1.      Podstawą udzielenia dotacji jest wniosek złożony przez podmiot, określony w §1 ust.2, według wzoru wniosku ustalonego przez Zarząd Powiatu

w Świdwinie.

2.      Do wniosku należy dołączyć:

1) dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego

do zabytku,

2) decyzję w sprawie wpisania zabytku do rejestru zabytków,

3) decyzję właściwego organu ochrony zabytków zezwalającą na przeprowadzenie prac lub robót budowlanych przy zabytku oraz projekt i pozwolenie na budowę, gdy wniosek dotyczy prac lub robót budowlanych przy zabytku nieruchomym lub program prac konserwatorskich lub restauracyjnych, gdy wniosek dotyczy prac przy zabytku ruchomym,

4) harmonogram i kosztorys przewidywanych prac lub robót budowlanych

ze wskazaniem źródeł ich finansowania,

5) informacje o środkach publicznych przyznanych z innych źródeł na te same prace lub remonty przy zabytku oraz informacje o wystąpieniu o takie środki złożone do innych podmiotów,

6) wykaz prac wykonywanych przy danym zabytku w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku z podaniem łącznej wysokości nakładów, w tym wysokości i źródeł dofinansowania otrzymanego ze środków publicznych,

7) dokumentację fotograficzną stanu zachowania zabytku.

3.      Wniosek o udzielenie dotacji kieruje się do Zarządu Powiatu w Świdwinie w termie do 30 września roku poprzedzającego rok, na który ma być udzielona dotacja, z zastrzeżeniem § 4.

4.      Dotacja udzielana wnioskodawcy prowadzącemu działalność gospodarczą stanowi pomoc de minimis i udzielana jest zgodnie z przepisami rozporządzeniem Komisji Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis ( Dz. Urz. Unii Europejskiej Nr 379 z 28.12.2006 roku).

5.      Wnioskodawca, o którym mowa w ust. 4 zobowiązany jest do złożenia wraz z wnioskiem wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w ciągu roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy otrzymanej w tym okresie, bądź oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy.

6.      Do udzielania dotacji dla podmiotów korzystających z pomocy de minimis w zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwała, stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz. U z 2007 roku, Nr 59, poz. 404 z póź. zm.).

 


 

§4.

 

1.      W przypadku ubiegania się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, których konieczność wykonania wynika

ze zdarzeń losowych powodujących bezpośrednie zagrożenie zabytku lub z innych nadzwyczajnych okoliczności – wnioski o udzielenie dotacji mogą być składane

w każdym czasie.

2.      Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dodatkowo dokumentację potwierdzającą wystąpienie zdarzenia losowego lub innej okoliczności uzasadniającej natychmiastowe wykonanie prac przy zabytku.

 

 

§ 5.

 

Wnioskodawcy nie przysługuje roszczenie o przyznanie dotacji.

 

 

§6.

 

1.      Złożone wnioski podlegają sprawdzeniu pod względem formalnym i merytorycznym przez Zarząd Powiatu w Świdwinie.

2.      Zarząd Powiatu w Świdwinie przedkłada Radzie Powiatu w Świdwinie propozycje przyznania dotacji w przypadkach uzasadniających przyznanie dotacji.

3.      Decyzję o przyznaniu dotacji, jej wysokości oraz przeznaczeniu podejmuje Rada Powiatu w Świdwinie w drodze uchwały.

 

 

§7.

 

Przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie dotacji uwzględnia się w szczególności:

1) wartość historyczną, naukową lub artystyczną zabytku,

2) stan techniczny w jakim znajduje się zabytek,

3) racjonalność zamierzenia wnioskodawcy, w tym kosztów realizacji planowanych prac,

4) zaangażowanie finansowe wnioskodawcy, a także wskazanie innych źródeł finansowania prac lub robót budowlanych przy zabytku,

5) dotychczas poniesione nakłady konieczne na wykonanie prac,

6) możliwości finansowe budżetu.

 

 

 

 

 

 

§ 8.

 

Przekazanie dotacji następuje na podstawie umowy określającej w szczególności:

1) wysokość dotacji

2) cel lub opis zakresu rzeczowego zadania, na którego realizację udzielono dotacji,

3) termin wykorzystania  dotacji,

4) termin i sposób rozliczenia dotacji oraz termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji albo dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem,

5) sposób przeprowadzenia kontroli wykonywania zadań,

6) sposób ewentualnego rozwiązania umowy lub wprowadzenia do niej zmian.

 

 

 

§9.

 

Umowę zawiera się na czas realizacji zadania, nie dłuższy niż do

30 listopada danego roku.

 

 

 

§10.

 

1.      Kontroli zgodności zrealizowanego zadania z jego projektem oraz zawartą umową o udzielenie dotacji dokonują upoważnieni przez Zarząd Powiatu w Świdwinie pracownicy Starostwa Powiatowego.

2.      Kontroli dokonuje się pod względem:

1) stanu realizacji zadania,

2) efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,

3) zgodności wydatkowania dotacji z celem, na który została przyznana,

4) gospodarności i rzetelności wydatkowania dotacji.

3.      Protokół z przeprowadzonej kontroli otrzymuje podmiot dotowany i Zarząd Powiatu w Świdwinie.

 

§11.

 

1.      W celu rozliczenia dotacji podmiot dotowany po wykonaniu prac zobowiązany jest do złożenia Zarządowi Powiatu w Świdwinie sprawozdania z realizacji zadania.

2.      Sprawozdanie składa się w terminie określonym w umowie.

3.      Do sprawozdania należy dołączyć: protokół odbioru przeprowadzonych prac lub inne dokumenty potwierdzające wykonanie zadania, uwierzytelnione za zgodność z oryginałem kserokopie dowodów księgowych dokumentujących poniesione wydatki, które opłacone zostały w całości lub w części ze środków pochodzących z dotacji (faktury, rachunki, potwierdzenia zapłaty, itp.).

 

 

§12.

 

1.      Biuro Rady Powiatu w Świdwinie prowadzi wykaz przyznanych dotacji oraz informuje inne organy uprawnione do udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach, o dotacjach przyznanych z budżetu Powiatu Świdwińskiego.

2.      Rejestr danych, o których mowa w ust. 1 zawiera:

1) nazwę, siedzibę i adres podmiotu, któremu przyznano dotację,

2) wskazanie zabytku, z uwzględnieniem miejsca jego położenia lub przechowywania,

3) informację o wysokości przyznanej dotacji.

3.      Każdemu służy prawo do wglądu do dokumentacji, o której mowa w ust.1 i 2

na zasadach określonych w przepisach dotyczących dostępu do informacji publicznej.

 

 

§13.

 

Podmioty, którym udzielono dotacji z budżetu  Powiatu Świdwińskiego zobowiązane są do zamieszczenia we wszystkich materiałach informacyjnych, promocyjnych i wydawniczych oraz w kontaktach z mediami informacji

o otrzymanej dotacji.

 

 

§14.

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Świdwinie.

 

 

§15.

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia

w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

 


 

U Z A S A D N I E N I E

 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 7 ustawy o samorządzie powiatowym do zadań publicznych powiatu o charakterze ponadgminnym należy ochrona zabytków i opieka nad zabytkami.

Sposób realizacji tego zadania skonkretyzowany został w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

Art. 81 tej ustawy stanowi: „w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja                na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym                    do rejestru może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale”.

 

Uchwała określa zasady udzielania dotacji celowych na pokrycie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków i pozwala na udzielanie dotacji w trybie uproszczonym, pozakonkursowym, bez stosowania ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).

 

Zakres rzeczowy zadań, które mogą być dotowane ze środków powiatu określa                    art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami                         (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 z póź. zm.).

 

Projekt uchwały, zgodnie z art.7 ust.3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.

o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r. Nr 59,                     poz.404 z późn. zm.), został w dniu 9 sierpnia 2010r. zgłoszony Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uchwała jest aktem prawa miejscowego i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, na zasadach i w trybie ogłaszania aktów prawa miejscowego określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 z późn. zm.).