PROTOKÓŁ Nr II/10 z sesji Rady Powiatu w Świdwinie odbytej dnia 16 grudnia 2010 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego

 

PROTOKÓŁ Nr II/10

 

z sesji Rady Powiatu w Świdwinie odbytej dnia 16 grudnia 2010  r.

 

w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego

 

 

 

1. Otwarcie sesji.

 

 

         Przewodnicząca Rady Danuta Malitowska otwierając obrady drugiej sesji Rady Powiatu w Świdwinie powitała radnych Rady Powiatu, Starostę Mirosława Majkę, Panią Burmistrz Połczyna – Zdroju Barbarę Nowak, Wójta Gminy Brzeżno Jerzego Anielskiego, Wójta Gminy Sławoborze Marcina Książka, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Połczynie – Zdroju Mariusza Rutkowskiego oraz kierowników jednostek powiatowych i naczelników Starostwa.

 

 

2. Sprawy regulaminowe.

 

 

         Przewodnicząca Rady poinformowała, że obecnych jest 16 radnych. Obrady Rady Powiatu w Świdwinie są prawomocne.

 

         Następnie poinformowała, że nie otrzymała uwag do treści protokołu inauguracyjnej sesji Rady Powiatu odbytej w dniu 30 listopada 2010 r. i prosi            o jego przyjęcie w głosowaniu.

 

 

            Protokół został przyjęty jednogłośnie, głosowało 16 radnych.

 

 

         Przewodnicząca Rady poinformowała, że w związku w wyborem                       na Burmistrza Połczyna – Zdroju, Pani Barbara Nowak zrzeka się na piśmie mandatu radnego Powiatu Świdwińskiego. W tej sytuacji został przygotowany projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego i wnosi            o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad sesji.

 

 

         Starosta Mirosław Majka zgłosił dodatkowy projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia Statutu Powiatu Świdwińskiego. Projekt uchwały zakłada rezygnację z zatrudnienia dodatkowego, poza starostą i wicestarostą członka Zarządu Powiatu. Wniosek podyktowany jest względami ekonomicznymi oraz ogólnym trendem ograniczenia liczby etatowych członków zarządu w powiatach do 60 tys. mieszkańców.

 

 

         Innych zmian do porządku obrad nie zgłoszono.

 

 

         Przewodnicząca Rady zaproponowała, aby zgłoszone projekty uchwały wprowadzić do porządku obrad po pkt 3 Interpelacje i zapytania radnych.

 

 

         Zmiana porządku obrad została przyjęta w głosowaniu jednogłośnie.

 

 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2.  

  1. Sprawy regulaminowe:

·         stwierdzenie quorum

·         przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  1. Interpelacje i zapytania radnych.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
  3.  

  1. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia Statutu Powiatu Świdwińskiego.

 

6.      Wybór Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

·         uchwała w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu

 

7.      Wybór Wicestarosty Powiatu.

·         uchwała w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu

 

8.      Wybór Członków Zarządu Powiatu.

·         uchwała w sprawie wyboru Członków Zarządu Powiatu

  1.  

  1. Podjęcie uchwał:

·         w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu i ustalenia przedmiotu                       ich działania oraz składu osobowego

·         w sprawie powołania przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu

·         w sprawie ustalenia wynagrodzenia miesięcznego Starosty Powiatu

·         o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świdwińskiego na 2010 r.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zakończenie obrad sesji.

 

 

3. Interpelacje i zapytania radnych.

 

 

         Radny Józef Nizioł – prosił o przedstawienie informacji o podjętych działaniach związanych z dużymi opadami śniegu.

 

 

4. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

 

         Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oraz poinformowała, że Radna Rady Powiatu w Świdwinie Pani Barbara Nowak w dniu 13 grudnia 2010 r. złożyła oświadczenie o zrzeczenie się mandatu. Pani Barbara Nowak pełni od 13 grudnia 2010 r. funkcję burmistrza Połczyna – Zdroju.

 

         Art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym wprowadza zakaz łączenia mandatu radnego powiatu z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

 

         Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza rad gmin, rad powiatów i sejmików województw określając w art. 190 ust. 1 przesłanki skutkujące wygaśnięcie mandatu, jednocześnie w ust. 2 tego artykułu stanowi, że wygaśnięcie mandatu stwierdza rada w drodze uchwały, najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyn wygaśnięcia mandatu.

 

         Wobec powyższego podjęcie uchwały jest zasadne.

 

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały.

 

Uchwała Nr II/3/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 30 listopada 2010 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

 

Podjęta jednogłośnie(głosowało 15 radnych,

 

w głosowaniu nie wzięła udziału Barbara Nowak) 

 

 

5. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia Statutu Powiatu Świdwińskiego.

 

 

         Starosta Mirosław Majka przedstawił projekt uchwały w sprawie ustanowienia Statutu Powiatu Świdwińskiego. Poinformował, że Regulacje zawarte w obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych spowodowały konieczność dostosowania               do nich postanowień Statutu.

Zgodnie z określonymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. zasadami techniki prawodawczej, w uchwale nie powtarza  się przepisów ustaw.

W związku z tym, nowe brzmienie §40 statutu zawiera uregulowania wymagane art.27 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym (określenie liczby członków zarządu) oraz art.4 ust.1 pkt1 lit. b) ustawy o pracownikach samorządowych (określenie członków zarządu zatrudnionych w starostwie powiatowym na podstawie wyboru).

Rezygnacja z zatrudnienia na podstawie wyboru dodatkowego, poza starostą i wicestarostą, członka zarządu powiatu podyktowana jest względami ekonomicznymi oraz ogólnym trendem ograniczania liczby etatowych członków zarządu w powiatach liczących do 60 tyś. mieszkańców.

Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.

 

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały.

 

 

Uchwała Nr II/4/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 30 listopada 2010 r. o zmianie uchwały                  w sprawie ustanowienia Statutu Powiatu

 

Podjęta 13 głosami za uchwałą, przy 2 przeciwnych(głosowało 15 radnych) 

 

 

6. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

 

 

      Przewodnicząca Rady zaproponowała kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Świdwinie.

 

 

 

Radna Helena Kłusewicz – jest lekarzem, była radną Rady Miejskiej w Połczynie – Zdroju pełniąc przez dwa lata funkcję Przewodniczącej Rady.

 

 

 

Radny Antoni Wilniewicz – jest wieloletnim sołtysem wsi Popielewo w Gminie Połczyn – Zdrój, żonaty, troje dzieci, zaangażowany            w problematykę wsi i rolnictwa.

 

 

         Innych kandydatów nie zgłoszono.

 

 

         Zgłoszeni kandydaci radna Helena Kłusewicz i radny Antoni Wilniewicz wyrazili zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczących Rady Powiatu                   w Świdwinie.

 

 

         Na obrady sesji przybył radny Ali Al – Mohamad.

 

 

         Przewodnicząca Rady zaproponowała powołanie komisji skrutacyjnej               w składzie: radny Bogusław Ogorzałek, radny Józef Nizioł, radny                             Jan Bronowicki, która została przyjęta jednogłośnie w głosowaniu.

 

 

         Następnie Przewodnicząca Rady poprosiła komisję skrutacyjną                                   o przystąpienie do pracy i przygotowanie kart do głosowania ogłaszając przerwę w obradach sesji.

 

        

 

         Po przerwie Przewodnicząca Rady poprosiła przewodniczącego komisji skrutacyjnej o przedstawienie sposobu głosowania.

 

 

         Radny Bogusław Ogorzałek poinformował, że został wybrany przewodniczącym komisji skrutacyjnej i przedstawił zasady głosowania.

         Głosowanie tajne przeprowadza 3 osobowa komisja skrutacyjna wybrana przez Radę spośród radnych w głosowaniu jawnym.

 

         Karty do głosowania sporządzone wg jednolitej formy zawierają brzmienie: „Karta do głosowania w wyborach Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Świdwinie.” oraz pytanie „Czy jesteś za wyborem Pana/Pani                    na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Świdwinie?”.

 

         Obok nazwiska z prawej strony umieszczone są dwie jednakowe kratki: jedna pod wyrazem „tak”, druga pod wyrazem „nie”.

 

         Radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „x” w kratce pod wyrazem „tak” opowiadając się w ten sposób za wyborem, lub w kratce pod wyrazem „nie”, opowiadając się w ten sposób przeciwko wyborowi tego kandydata.

 

         Każda karta opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu i jest ich tyle                      ilu radnych biorących udział w głosowaniu.

 

Jeżeli radny na karcie do głosowania:

 

-       postawi znak „x” jednocześnie w kratce pod wyrazem „tak”,                           jak i w kratce pod wyrazem „nie”,

-        jego głos uważa się za nieważny.

 

Jeżeli radny na karcie do głosowania:

 

-       nie postawi znaku „x” w kratce ani pod wyrazem „tak” ani pod                   wyrazem „nie”

-       jego głos uważa się za głos wstrzymującego się od głosowania.

 

 

Podczas głosowania tajnego, radni wyczytywani w porządku alfabetycznym przez przewodniczącego komisji skrutacyjnej podchodzą                  do mównicy, dokonują aktu głosowania i wrzucają karty do urny wyborczej.

 

Z głosowania tajnego komisja sporządzi protokół, który podpiszą wszyscy jej członkowie, i będzie on wraz z kartami do głosowania załącznikiem                    do protokołu sesji.

 

         Następnie przewodniczący komisji skrutacyjnej wyczytywał w kolejności alfabetycznej nazwiska radnych, którzy odbierali od członka komisji skrutacyjnej Józefa Nizioła karty do głosowania w wyborach Wiceprzewodniczących Rady, dokonując aktu głosowania.

 

 

         Po zakończeniu aktu głosowania Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę             w obradach sesji na czas obliczenia wyników głosowania.

 

 

         Po przerwie przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił wyniki głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu stwierdzając, że Wiceprzewodniczącymi Rady w wyniku tajnego głosowania zostali radni:

-                                                                                            Helena Kłusewicz – uzyskując 12 głosów za, 3 głosy przeciwne i 1 głos wstrzymujący,

-                                                                                            Antoni Wilniewicz – uzyskując 11 głosów za, 4 przeciwne i 1 głos wstrzymujący.

 

 

         Przewodnicząca Rady przedstawiła uchwałę Nr II/5/10 w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Gratulując wyboru zaprosiła do stołu obrad prezydium sesji.

 

 

7. Wybór Wicestarosty Powiatu.

 

8. Wybór Członków Zarządu Powiatu.

 

 

 

         Przewodnicząca Rady zaproponowała o przeprowadzenie wyboru wicestarosty i członków Zarządu Powiatu, łącząc pkt. 7 i pkt. 8 porządku obrad.

 

 

         Radni poprzez aklamację przyjęli zgłoszoną propozycję realizacji porządku obrad sesji.

 

 

         Następnie przewodnicząca Rady poprosiła Starostę o zgłoszenie kandydatów do składu Zarządu Powiatu.

 

 

         Starosta Mirosław Majka zgłosił radnego Romana Kozubka na stanowisko Wicestarosty Świdwińskiego oraz radnych Mirosława Kępkę, Ryszarda Miedzika i Ryszarda Rozwadowskiego na członków Zarządu Powiatu.

 

 

         Przewodnicząca Rady po uzyskaniu zgody na kandydowanie do składu Zarządu Powiatu, poddała pod głosowanie zamknięcia listy do głosowania               w sprawie wybory wicestarosty i listy w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu.

 

         Następnie poinformowała, że Rada Powiatu wybiera wicestarostę                        i członków Zarządu Powiatu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów               w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

 

         Zgodnie z § 24 Statutu Powiatu Świdwińskiego głosowanie tajne przeprowadza 3 osobowa komisja skrutacyjna wybrana przez Radę spośród radnych w głosowaniu jawnym.

 

         Zapytała czy utrzymujemy wybrany skład komisji skrutacyjnej do wyboru Wiceprzewodniczących Rady.

 

 

         Radni nie zgłosili uwag do składu komisji skrutacyjnej.

 

 

 

         W tej sytuacji Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę w obradach sesji, prosząc komisję skrutacyjną o przygotowanie kart do głosowania.

 

 

 

         Po przerwie Bogusław Ogorzałek Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej ogłosił wyniki głosowania tajnego w sprawie wyboru Wicestarosty i Członków Zarządu Powiatu.

 

         Poinformował, że PanRoman Kozubek został wybrany Wicestarostą Powiatu uzyskując 15 głosów za i 1 głos przeciwny.

 

         Członkami Zarządu Powiatu wybrani zostali:

-       Mirosław Kępka – 12 głosów za, 3 głosy przeciwne, 1 głos wstrzymujący;

-       Ryszard Miedzik – 12 głosów za, 3 głosy przeciwne, 1 głos wstrzymujący;

-       Ryszard Rozwadowski – 15 głosów za, 1 głos przeciwny.

 

 

         Przewodnicząca Rady przedstawiła uchwałę Nr II/6/10 w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu i uchwałę Nr II/7/10 w sprawie wyboru Członków Zarządu Powiatu.

 

 

         Starosta Mirosław Majka gratulując wyboru na stanowiska Wicestarosty             i członków Zarządu Powiatu podziękował radnej Pani Krystynie Wojnickiej                za znakomita pracę na stanowisku członka Zarządu Powiatu w okresie dwóch kadencji Rady Powiatu.

 

 

         Naczelnik Wydziału Edukacji Bogdan Kaczmarczyk - odczytał list pracowników Starostwa skierowany do Pani Krystyny Wojnickiej oraz wręczył wraz z podziękowaniami wiązankę kwiatową.

 

         Do podziękowań dołączyła się większość uczestników biorących udział              w obradach sesji.

 

 

         Krystyna Wojnicka – podziękowała wszystkim za wieloletnią współpracę oraz życzyła swemu następcy, aby zrobił co najmniej tyle co było jej udziałem.

 

 

         Przewodnicząca Rady przedstawiła uchwały w sprawie powołania Wicestarosty i Członków Zarządu Powiatu.

 

 

 

         Ryszard Rozwadowski – podziękował za pracę w Zarządzie Powiatu Pani Krystynie Wojnickiej i Panu Zenonowi Diakunowi. Ostatni skład Zarządu Powiatu był najmocniejszy pod względem merytorycznym, zaangażowany                  w rozwiązywanie problemów. Dokonaliśmy reorganizacji oświaty, szereg inwestycji drogowych i termomodernizacycjnych, budowa ZSP w Świdwinie, angażując środki zewnętrzne.

 

 

         Zenon Diakun – serdecznie podziękował koledze radnemu, że pamiętał              o nim i jego pracy w Zarządzie Powiatu. Podziękował Pni Skarbnik, Staroście, życzył spokojnych snów i przyjemnej pracy z nowym zarządem.

 

 

9. Podjęcie uchwał.

 

 

 

         Przewodnicząca Rady, Danuta Malitowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu i ustalenia przedmiotu                  ich działania oraz składu osobowego.

 

Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.

 

Uchwała Nr II/8/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu i ustalenia przedmiotu ich działania oraz składu osobowego

 

Podjęta jednogłośnie(głosowało 16 radnych) 

 

 

         Następnie Przewodnicząca Rady zaprezentowała projekt uchwały                     w sprawie powołania przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu.

 

Uchwała Nr II/9/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie powołania przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu

 

Podjęta jednogłośnie(głosowało 16 radnych) 

 

 

         Przewodnicząca Rady Danuta Malitowska – przedstawiając kolejny projekt uchwały, poinformowała, że zgodnie z art. 12 pkt 2 ustawy o samorządzie powiatowym – ustalenie wynagrodzenia Starosty należy do wyłącznej właściwości Rady Powiatu zaś jego wysokość określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

 

         Proponowana wysokość poszczególnych składników wynagrodzenia mieści                  się w granicach przewidzianych prawem.

Wynagrodzenie Starosty może kształtować się następująco:

-       wynagrodzenie zasadnicze od 4.200 zł do 5.900 zł,

-       dodatek funkcyjny do kwoty 1.900 zł,

-       dodatek specjalny przysługuje w kwocie co najmniej 20% i nie więcej niż 40% kwoty stanowiącej sumę wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,

-       dodatek za wieloletnią pracę – w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

 

         Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wynagrodzenie Starosty nie może przekroczyć w okresie miesiąca siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw. Kwota bazowa wynosi 1.766,46 zł, zatem maksymalne wynagrodzenie Starosty nie może przekroczyć 12.365,22 zł

 

         W budżecie powiatu zostały zabezpieczone środki finansowe                            na wynagrodzenie Starosty.

 

Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.

 

Uchwała Nr II/10/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia miesięcznego Starosty Powiatu

 

Podjęta pozytywnie, 15 głosami za uchwałą przy 1 głosie przeciwnym

 

 

     Następnie Skarbnik Powiatu przedstawiając uchwałę o zmianie budżetu powiatu stwierdziła, że zwiększenie dochodów o kwotę 88.300 zł nastąpiło                na skutek:

 

 

1.    zwiększenia planowanych dochodów realizowanych przez jednostki organizacyjne powiatu na wniosek dyrektora POWS „Dzieciowisko”                w Świdwinie o kwotę 150 zł, Domu Pomocy Społecznej w Krzecku o kwotę 20.744 zł; Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu o kwotę 10.000 zł; Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sławoborzu o kwotę 7.513 zł, Domu Wczasów Dziecięcych w Połczynie Zdroju o kwotę               45.593 zł,

 

2.    otrzymania środków w kwocie 4.300 zł z Agencji Restrukturyzacji                          i Modernizacji Rolnictwa.

 Zwiększenie planowanych wydatków o kwotę 88.300 zł nastąpiło na skutek zwiększonych dochodów w jednostkach organizacyjnych powiatu w kwocie 84.000 zł oraz zwiększenia zwaloryzowanych wydatków o 4.300 zł na zalesianie gruntów rolnych.

  

Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.

 

 

Uchwała Nr II/11/10 Rady Powiatu w Świdwinie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie uchwały                    w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świdwińskiego na 2010 r.

 

Podjęta jednogłośnie(głosowało 16 radnych) 

 

 

 

10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

 

 

 

         Wicestarosta Roman Kozubek w odpowiedzi na interpelację radnego Józefa Nizioła stwierdził, że na odcinkach dróg wojewódzkich i powiatowych jest kilka punktów newralgicznych, zawiewanych przez śnieg. Na te odcinki był kierowany dodatkowy sprzęt. Wysoko cenimy współprace z Wójtem Gminy Świdwin, dziękujemy za pomoc wojska, policji i strażaków. Na drogach powiatowych pracuje 6 jednostek na Gminie Połczyn – Zdrój i Rąbino oraz                7 jednostek do odśnieżania w pozostałych 3 gminach. Na bieżąco koordynujemy działania, podejmując stosowne decyzje.

 

 

 

11. Wolne wnioski.

 

 

 

         Przewodnicząca Rady podziękowała gościom za cierpliwość i wytrwałość w obradach do zakończenia sesji. Podziękowała komisji skrutacyjnej za pracę, przypominając o zaplanowanych posiedzeniach komisji rady w sprawie zaopiniowania projektu budżetu powiatu na rok 2011. Zaprosiła uczestników             na spotkanie opłatkowe w dniu jutrzejszym, zapowiadając obrady sesji budżetowej w dniu 30 grudnia 2011 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Zakończenie obrad sesji.

 

 

         W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady zamknęła o godzinie 15.30 obrady drugiej sesji Rady Powiatu w Świdwinie.

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

 

   Protokołował                                                                                 Przewodnicząca Rady

 

Wielisław Płoszaj                                                                               Danuta Malitowska